Nahoru

Programy pro mateřské školy

Programy doplňují standardní výuku a vedou ke zvýšení znalostí o přírodě a k uvědomění si základních ekologických problémů. Obsahují herní, dramatické a výtvarné aktivity, používají se netradiční formy výuky.

Všeobecné informace k výukovým programům

Učíme nejraději přímo v přírodě. Přijedeme za vámi do školky nebo nás můžete navštívit v našem Vzdělávacím a informačním středisku Bílé Karpaty (VIS BK) ve Veselí nad Moravou. 

Všechny výukové programy jsou určeny především pro předškoláky.
Standardní program trvá  45–60 minut (u delších programů je délka uvedena).

Minimální počet je 15 dětí na lektora, maximální 30. V případě nižšího počtu je nutné doplatit do počtu 15 dětí.

Témata lze po dohodě přizpůsobit.

Cena programů ve školním roce 2021/2022 činí:

- při výuce u nás na středisku 40,- Kč / dítě na vyučovací hodinu
(65,- Kč dvouhodinovka)
- při výuce u Vás ve škole, obci 50,- Kč / dítě na vyučovací hodinu
(80,- Kč dvouhodinovka)

Mimo Veselí nad Moravou si také účtujeme příplatek za dopravu 7,- Kč na každý kilometr (počítáno od nás z Veselí n/M k Vám a zpět)

Doporučujeme programy objednávat co nejdříve, název programu je možno upřesnit dodatečně. Termíny se totiž poměrně velmi rychle zaplní. Z níže uvedené nabídky si můžete vybrat program, který Vás zaujal

POLYTECHNICKÁ VÝCHOVA

Připravili jsme pro vás soubor výukových programů na podporu polytechnického vzdělávání. Nabízíme zajímavé vzdělávací cesty dětem, na níž si neosvojují jen znalosti, ale i dovednosti. Dále zařazujeme tvořivé činnosti, které jsou provázeny určitým napětím, a následnou radostí z výsledku i seberealizace.

Délka programů s Poly je 90 minut!

Poly tvoří s materiály

Panenka Poly pomáhá dětem rozvíjet jejich kreativitu, jemnou i hrubou motoriku, zručnost a představivost s využitím různých materiálů.

Poly u krejčího

Děti se dozví, co všechno potřebuje krejčí ke své práci. Vyzkouší si řemeslné postupy přiměřené jejich věku. Odnesou si radost a zážitek z vlastnoručně zhotovených výrobků.

Poly probouzí semínka

Děti získají povědomí o pestrosti semínek různých rostlin. Zjistí, co je potřeba pro jejich klíčení a růst. Z přírodnin si vytvoří mandaly.

Poly zkoumá, co plave a co se potápí

Poly vám ukáže několik pokusů, při kterých zjistíte, jak se může hmyz pohybovat po vodní hladině i pod ní. Děti mohou vnímat, jak voda šumí a bublá. Naučíme se přivolat déšť. A množství spadlých kapek změříme společně vyrobeným srážkoměrem.

Poly dumá nad Sluníčkem

Formou hry znázorníme princip oběhu Slunce, Země a Měsíce. Zaměříme se na teplo, světlo, barvy a energii, které nám slunce nabízí.

Poly zkoumá sílu vzduchu

Děti se přesvědčí, díky jednoduchým pokusům, že vzduch je všudypřítomný. Zjistíme, co všechno vítr dokáže a jakou má sílu.

 

OSTATNÍ VÝUKOVÉ PROGRAMY 

Milovník z pařezin

S broukem roháčem se vypravíme do lesa. Zjistíme, co všechno nám les poskytuje, jak dlouho roste a proč je důležité, aby v něm bylo dostatek světla. Prozkoumáme, co v našem lese žije. Délka programu je 90 minut!

Housenka a její kabátek

Znáte tu pohádku o housence, která nevěděla, jaký si má uplést kabátek? Že ne? Tak si ji povíme. A víte jaké je to být motýlem? Zkusíme si prožít proměnu housenky v krásného motýla.

Mraveneček

Mraveneček v lese, těžkou kládu nese. Víte, kolik unese? Kam s ní vlastně jde? Jak najde cestu domů? Nahlédněte s námi do jejich života a věřte, že budete překvapeni, jak dokonalé velkoměsto je mraveniště.

Návštěva u Krtka

Pojďte s námi objevovat podzemní svět. Krtek nám svoje království při soutěžích a hrách určitě ukáže! Zjistíme, že hlína, po které chodíme, je domovem spousty zvířátek, a my se můžeme podívat, jak tam všechny spolu žijí.

Pan pavouk

Jééé pavouk! Bojíte se? Většina našich pavouků je neškodná, ba naopak velmi užitečná. Společně nahlédneme do jejich tajemného života. Dozvíme se, čím se živí a kde se ukrývají. Naučíme se poznávat některé druhy.

Spíte či bdíte?

Dozvíte se o tom, jak se zvířátka připravují na zimu. Proč někdo odlétá na zimní dovolenou do tepla?

Kapr a jeho kamarádi

Základní informace o životě ryb a stavbě jejich těla. Vysvětlíme význam ryb ve vodě a určíme si naše nejznámější ryby. Nakonec si zahrajeme na rybáře.

Stateček

Některá zvířata najdeme volně v přírodě a jiná zase chováme doma. Znáte ty domácí? Víte, proč je člověk chová? Povíme si, co zvířátka potřebují, aby se jim u nás lidí líbilo.

Včelí království

Královna klade vajíčka a k tomu stále rozdává úkoly. Kdo to má všechno stihnout? Nejdřív uklízet, krmit, stavět, hlídat a nakonec sbírat pyl a nektar. Není to na jednu včelu trochu moc? Ještě, že je jich v úle tolik. Pojďte se s námi podívat, jak to všechno krásně funguje.

Kouzelná jabloň

O jabloních, jablkách a jejich kouzelné moci. Když si přinesete jablíčka, připravíme si společně voňavý, lahodný nápoj plný zdraví. Délka programu je 90 minut.

Můj strom

Je neuvěřitelné, jak se mění před očima, roste, sílí, navštěvují ho zvířátka, mění barvu listí, až nakonec žádné nemá. Na jaře jakoby zázrakem se zazelená.

Putování s Křemílkem a Vochomůrkou

Křemílek s Vochomůrkou mají velkou starost. Snaží se najít léčivou rostlinu pro nemocnou kamarádku, veverku Čiperku. Pomůžeme jim tedy v hledání, a přitom se seznámíme se základními druhy léčivých rostlin. Také si uvaříme a ochutnáme bylinkové čaje. Délka programu je 90 minut.

Odkud se bere jídlo

Vydáme se na zajímavou cestu odhalování původu jídla, které máme na talíři. Děti zjistí, odkud potraviny pocházejí a jakým způsobem jsou vyráběny. Délka programu je 90 minut.

Starosti lesní princezny

Lesní princezna má velké starosti s lesem, protože je plný odpadků. Společně s dětmi les uklidíme a sesbírané odpadky se naučíme třídit.

O ovečce

Výukový program přiblíží dětem život jednoho hospodářského zvířete – ovce, způsob život, v čem je pro člověka užitečné – vlna, maso, mléko, pastva.