Nahoru

Programy pro 1. stupeň ZŠ

Programy doplňují standardní výuku a navazují na tématické okruhy RVP. Vedou k uvědomění si základních ekologických problémů a k rozšíření znalostí o přírodě. Obsahují herní, výtvarné a diskusní aktivity, používají se netradiční formy výuky.

Všeobecné informace k výukovým programům

Délka programů je 45 - 360 minut (blíže u konkrétních programů)

Minimální počet je 15 žáků na lektora, maximální 30. V případě nižšího počtu je nutné doplatit do počtu 15 žáků.

Témata lze po dohodě přizpůsobit.

Cena programů ve školním roce 2021/2022 činí:

- při výuce u nás na středisku 40,- Kč / žáka na vyučovací hodinu
(65,- Kč dvouhodinovka)
- při výuce u Vás ve škole, obci 50,- Kč / žáka na vyučovací hodinu
(80,- Kč dvouhodinovka)

Mimo Veselí nad Moravou si také účtujeme příplatek za dopravu 7,- Kč na každý kilometr (počítáno od nás z Veselí n/M k Vám a zpět)

Doporučujeme programy objednávat co nejdříve, název programu je možno upřesnit dodatečně. Termíny se totiž poměrně velmi rychle zaplní. Z níže uvedené nabídky si můžete vybrat program, který vás zaujal.

 

POLYTECHNICKÁ VÝCHOVA

Připravili jsme pro vás soubor výukových programů na podporu polytechnického vzdělávání. Nabízíme zajímavé vzdělávací cesty dětem, na níž si neosvojují jen znalosti, ale i dovednosti. Dále zařazujeme tvořivé činnosti, které jsou provázeny určitým napětím, a následnou radostí z výsledku i seberealizace.

Délka programů s Poly je 90 minut!

Poly dumá nad sluníčkem

Formou hry znázorníme princip oběhu Slunce, Země a Měsíce. Zaměříme se na teplo, světlo, barvy a energii, které nám Slunce nabízí.

Poly zkoumá, co plave a co se potápí

Poly vám ukáže několik pokusů, při kterých zjistíte, jak se může hmyz pohybovat po vodní hladině i pod ní. Děti mohou vnímat, jak voda šumí a bublá. Naučíme se přivolat déšť. A množství spadlých kapek změříme společně vyrobeným srážkoměrem.

 

OSTATNÍ VÝUKOVÉ PROGRAMY

Milovník z pařezin

S broukem roháčem se vypravíme do lesa. Zjistíme, co všechno nám les poskytuje, jak dlouho roste a proč je důležité, aby v něm bylo dostatek světla. Prozkoumáme, co v našem lese žije. 1. - 3. třída, délka 90 minut.

Milovník z pařezin (Zahrady pod Hájem, Velká nad Veličkou)

Víte, jak dlouho žije brouk roháč a k čemu používá svá kusadla? A proč je důležité, aby v lese bylo dostatek světla a mrtvého dřeva? Jaký je rozdíl mezi pasekou a pařezinou? Odpovědi společně nalezneme během programu, ve kterém také nahlédneme do životního cyklu brouka roháče. 4. - 5. třída, délka 180 minut (program je možné uskutečnit také v interiéru v délce 90 minut).

Houby nejsou na houby

V rámci programu se žáci seznámí s podivuhodným životem hub, dozvědí se, že houba není jenom muchomůrka nebo hřib, ale také že jsou součástí našeho každodenního života. Program je možné uskutečnit např. v Ekocentru Karpaty na Nové Lhotě, v Háji u Louky nebo v okolí přehradní nádrže Lučina. Je možná i interiérová varianta programu. 1. - 5. třída, délka programu je 90 minut.

Lesní hospodář (Ekocentrum Karpaty)

Prohledáme všechna lesní patra, abychom zjistili, kdo se v nich ukrývá. Zahrajeme si na kůrovce a pochopíme, čím se liší hospodářský les od přirozeného. Přijdeme na to, že les potřebují nejen zvířata a člověk, ale i krajina. 4. - 5. třída, délka programu je 120 - 240 minut.

Housenka a její kabátek

Hladce nebo obrace? Z čeho a jak si plete housenka kabátek? Co všechno se musí stát, aby se z malinkého vajíčka vyvinul nádherný křehce vypadající motýl? Jak dlouho vlastně žije a kde se schovává v zimě? My vám to rádi prozradíme. 1. - 2. třída, délka programu je 45 minut.

Mravenci

Lovci, chovatelé i zahrádkáři. Mravenci jsou jednou z nejdokonaleji organizovaných společenství ve světě hmyzu. Co celý den dělají? Kde žijí? Co potřebují k životu? Nahlédněte s námi do jejich mraveniště. 1. - 2. třída, délka programu je 45 minut.

Včelí království

Královna klade vajíčka a k tomu stále rozdává úkoly. Kdo to má všechno stihnout? Nejdřív uklízet, krmit, stavět, hlídat a nakonec sbírat pyl a nektar. Není to na jednu včelu trochu moc? Ještě, že je jich v úle tolik. Pojďte se s námi podívat, jak to všechno krásně funguje. 1. - 2. třída, délka programu je 45 minut.

Živočichové u nás doma

Všimli jste si někdy, kdo s vámi sdílí jednu domácnost? Pavouk v koutě, myš ve sklepě, roztoči v posteli. Pomáhají nebo škodí? 3. - 5. třída, délka programu je 45 mint.

Půda žije

Půda je nenahraditelný přírodní zdroj, je domovem mnoha živočichů, rostlin a hub. Každý z nich zde hraje svou nezastupitelnou roli. Prozkoumejte ji s námi a přesvědčíte se. 1. -. 5. třída, délka programu je 45 minut.

Návštěva u hospodáře Holinky

Život na tradičním statku má své kouzlo i své starosti. Povídání o domácích zvířatech, zahradě a sadu i způsobech hospodaření. 1. - 5. třída, délka programu je 45 minut.

Odkud se bere jídlo

Vydáme se na zajímavou cestu odhalování původu jídla, které máme na talíři. Děti zjistí, odkud potraviny pocházejí a jakým způsobem jsou vyráběny. 1. - 5. třída, délka programu je 90 minut. Cena programu je 68,- Kč při realizaci u nás na středisku, 85,- Kč v případě realizace jinde.

Kapr a jeho kamarádi

Základní informace o životě ryb a stavbě jejich těla. Vysvětlíme význam ryb ve vodě a určíme si naše nejznámější ryby. Nakonec si zahrajeme na rybáře.

Život ve vodě a u vody

Povídání o vodním světě našich rybníků, řek potoků. Nahlédnutí do říše ryb, obojživelníků i malých vodních živočichů. 1. - 5. třída, délka programu je 60 minut, případně 120 minut při výuce v terénu u vody.