Nahoru

Aktuálně o programu

Příběh programu Dům přírody se započal psát již v roce 2006. Ke svému jménu přišel o dva roky později při prohlídce návštěvnických středisek v Německé spolkové republice. Do současné turistické sezóny je pro návštěvníky připraveno již devět domů přírody v chráněných krajinných oblastech Blaník, Český les, Český ráj, Litovelské Pomoraví, Moravský kras, Poodří, Slavkovský les,Třeboňsko a Žďárské vrchy. Domy přírody doplňuje deset menších informačních středisek v chráněných krajinných oblastech Beskydy, Bílé Karpaty, Blanský les, Český kras, Český ráj, Jeseníky, Křivoklátsko, Litovelské Pomoraví, Moravský kras a v národní přírodní rezervaci Soos. V současnosti se realizuje nebo připravuje k realizaci dalších pět návštěvnických středisek v chráněných krajinných oblastech Bílé Karpaty, Brdy, Český kras, Pálava a v národní přírodní památce Hodonínská Dúbrava.

Většina projektů je spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. CZ_RO_B_C 

Domy přírody ve výstavě ZeMě

Domy přírody ve výstavě ZeMě

20. únor 2023

Výstava ZeMě v Národním muzeu v Praze  se mimo jiné věnuje i české krajině a biodiverzitě. 18. února  v Historické budově Národního muzea proběhl doprovodný program pro rodiny s dětmi. Lektoři a průvodci z návštěvnických a informačních středisek z vybraných chráněných krajinných oblastí představili svoje porgramy, které mohou návštěvníci zažít při  svých návštěvách v chráněných krajinných oblast.

Originální výstava ZeMě

Originální výstava ZeMě

9. listopad 2022

Záleží na mně, jaká bude Země – to je motto nové výstavy, která vám prakticky ukáže, jak můžete sami přispět k ochraně životního prostředí. Představuje téma udržitelnosti prostřednictvím konkrétních příkladů z každodenního života a nabádá k zamyšlení nad tím, co může jednotlivec sám udělat pro svět kolem sebe. Jedná se o první výstavu v Národním muzeu, která se zabývá čistě tématem udržitelnosti.

Nové originální suvenýry v domech přírody

Nové originální suvenýry v domech přírody

12. září 2022

Domy přírody prodávají nové suvenýry, které pomáhají přírodě. Část výtěžku z prodeje suvenýrů se značkou České parky je totiž určena přímo na konkrétní akce na ochranu přírody v regionu, část pak podpoří přímo Domy přírody.  

Program Dům přírody: za 10 let dva miliony návštěvníků

Program Dům přírody: za 10 let dva miliony návštěvníků

10. květen 2022

Prvním otevřeným návštěvnických střediskem v roce 2010 se stal Dům přírody Třeboňska, posledním v r. 2020 Dům přírody Žďárských vrchů. Skoro 2 milióny návštěvníků navštívilo 9 domů přírody a 10 informačních středisek v 15 CHKO a v 1 národní přírodní rezervaci. Provozovatelé pro návštěvníky a školy uspořádali již 9 782 akcí.

Ocenění pro Dům přírody Žďárských vrchů

Ocenění pro Dům přírody Žďárských vrchů

2. únor 2022

Dům přírody Ždárských vrchů v roce 2021 získal tři ocenění.

Stavby roku 2015

2. leden 2017

Dům přírody Moravského krasu a Dům přírody Českého lesa získaly ocenění v krajských soutěžích Stavba roku 2015

Dům přírody Litovelského Pomoraví získal Cenu za počin roku 2014 a cenu Rudolfa Eitelbergera 2015

2. leden 2017

Cena za počin roku 2014 a cena Rudolfa Eitelbergera 2015

Bilance programu Dům přírody

Bilance programu Dům přírody

6. květen 2016

Již deset let běží budování sítě návštěvnických a informačních středisek v chráněných krajinných oblastech v České republice. Více si přečtěte v novém čísle časopisu Ochrana přírody.