Nahoru

Questing

Questing

Poznáváte rádi nové věci prostřednictvím hry? Seznamte se s questingem - hledačkou.

"Hledačky jsou kouzelné, ať je tvoříte nebo jen procházíte. Propojují lidi a místa i lidi mezi sebou. Jdete a všímáte si: oči zaznamenají to, co dosud jen míjely; s nosem do výšky se pohybujete jako zvěř na planinách; vnímáte každý závan větru, sluníčko v zádech, travnatou cestičku či městskou dlažbu pod nohama; neodoláte a dlaně smočíte v potoce nebo pohladíte sochu sv. Jana na mostě; vezmete za ruku dceru, synka, manžela či milou, babičce pomůžete do schodů… Vystoupili jste z běžného denního času, jste teď a tady, pusa se vám usmívá sama od sebe a svět se jeví být celkem pěkné místo k životu. Nakonec přijde krabice s pokladem; k datu a podpisu možná přidáte skicu tužkou nebo pár veršů, které vám jen tak blesknou hlavou, a začnete se těšit na příští víkend a další hledačku, nebo dokonce – a proč ne? – si řeknete, že přece u vás doma je taky spousta zajímavých věcí, které by byly pro hledačku jako dělané. Co třeba ten starý most za návsí? Sice se už jezdí po novém a po tom starém sotva kdo přejde, má ale krásně zachovalou klenbu a lidé ze vsi po něm chodili dobrých dvě stě let… jistě po něm přišli i ti, kdo vybudovali starou sklárnu pod lesem.“, říká o questingu překladatelka knihy Questing - tvoříme hledačky pro lidi a s lidmi Blažena Hušková.

Tato kniha byla přeložena a vydána s laskavým svolení autorů anglicky psané publikace Questing, jimiž jsou Delia Clarck a David Sobel.  V knize najdete, proč se zabývat questingem, k čemu ho lze využít a jak hledačky tvořit.
Hledačky se na území České republiky vytvářejí od roku 2012 a už jich byly vytvořeny desítky na území celé republiky. Přijměte pozvání do chráněné krajinné oblasti Český les na hledačku Českým lesem za bobrem se nesem

Bober evropsky_foto Ladislav Vogeltanz

nebo do Jeseníků na hledačku Karlovické vyhlídky.

 

A pokud Vás hledačky zaujmou, proč nevytvořit novou a přidat se.