Nahoru

Exkurze

Co může být zajímavějšího než výprava přímo do přírody? Na vlastní oči vidět, naživo slyšet a také ohmatat… zkrátka si všechno prožít? Bílé Karpaty i řeka Morava a její okolí nabízejí řadu výjimečných míst, kam stojí za to se podívat. Naše exkurze spojují odborný výklad přiměřený věku účastníků s pohybovými aktivitami či soutěžemi. Dávají možnost poznat zblízka to, o čem si ve školních lavicích můžete jen povídat.

Všeobecné informace k exkurzím

Náročnost exkurzí: 3 – 8 hodin

Všeobecné informace k exkurzím:

Programy lze uskutečnit v dopoledních i odpoledních hodinách. Termín a místo výuky doporučujeme dohodnout nejlépe telefonicky a s dostatečným předstihem.

Trasu lze přizpůsobit dle dohody. Účastníkům doporučujeme vhodnou terénní obuv a oblečení.

Termíny: duben, květen, červen, září (objednávejte se včas, nejlépe telefonicky.)
Počet účastníků: min. 15, max. 25 osob/lektora

Cena programu:
120,– Kč/účastníka (pokud není uvedeno jinak u konkrétní exkurze)
Učitelský doprovod zdarma (pokud není uvedeno jinak u konkrétní exkurze), dopravu si hradí škola (účastníci). 

Tajemství louky

Exkurze nás zavede na místa bělokarpatských luk, kde se naučíme poznávat základní druhy rostlin a živočichů. Pochopíme roli člověka při vzniku a vývoji luk. Zvládneme základní činnosti související s péčí o louky a povzbudíme vnímání estetických hodnot luční krajiny.

Luční krajinou Bílých Karpat

Vycházka za královnami rostlin do nádherného anglického parku nedaleko Strážnice. Kdo nebo co je tořič, má snad něco společného s místní faunou?

Poušť a řeka

Váté písky jsou zbytkem polopouště, kdysi nazývané Moravská Sahara. Na jejich východním okraji se do nich zařezává neregulovaná řeka Morava a vytváří přes 10 metrů vysoké písečné břehy. Poznáte, jak rychlé nohy má vzácná ještěrka nebo kdo který písečný predátor vlastní kusadla obrovských rozměrů.

Na zbojnickém chodníčku

Výprava do horských bukových lesů a na květnaté louky v CHKO Bílé Karpaty. Nahlédneme do života dávných pastýřů a zbojníků. Zjistíme, co je to salaš či košár. Prozkoumáme sesuvy. V PR Drahy budeme obdivovat krásu orchidejí.

Expedice do Moravské Amazonie

Vypravíme se do prostředí lužních lesů a tůní v okolí PR Kanada, slepého ramene řeky Moravy. Brzy na jaře můžeme vidět sněženky a bohaté bylinné patro lesa. Později kvetoucí lekníny na vodní hladině. Lokalita s hojným výskytem bobrů.

Zahrady pod Hájem

Tato malebná krajina na okraji Velké nad Veličkou byla němým svědkem minulosti a ukrývá nejedno tajemství. Osudy a příběhy lidí jsou s přítomností zdejších rostlin spjaty více, než se může zdát. Vydejte se na místa, která vypráví příběhy i skrze královny rostlin.

Lodí k lužnímu lesu

Plavba lodí po Baťově kanále ke vnorovským plavebním komorám. Výšlap do okolního lužního lesa, ke slepému rameni a jezu. Seznámení se s historií Baťova kanálu a s přírodou lužní krajiny kolem řeky Moravy.

Dobrodružství na řece Moravě

Plavba na nafukovacích člunech po řece Moravě v úseku od Bzence-Přívozu do Rohatce. Území je součástí přírodního parku Strážnické Pomoraví. Každý účastník musí být plavec, přestože dostanete k dispozici záchrannou vestu! Vítány jsou alespoň částečné dovednosti ovládání člunu. Cena 220,– Kč/účastník včetně doprovodu.