Nahoru

Třeboň s Mildou Dubulíkem

Už jste si opatřili v Domě přírody nebo v Turistickém informačním centru mého průvodce po Třeboni? Ukážu vám v něm zajímavá místa ve městě i skrytá zákoutí, na cestě vás čekají různé úkoly a překvapení. Můžete si se mnou hrát, kreslit, vymýšlet a zapisovat.

dublikNaše procházka začíná u kašny na náměstí, před domem rybníkáře Štěpánka Netolického, pokračuje Březanovou ulicí ke kostelu a pak uličkou Masné krámy k Hradecké bráně a Zlaté stoce. Podél stoky vás povedu kousek po Stezce zdraví a dostaneme se až na hráz rybníka Svět. Nezapomeneme ani na zámek a zámecký park, kde se nachází Dům přírody Třeboňska. Tam totiž bydlím a rád bych vás pozval na návštěvu. Nakonec se podíváme, ve kterém domě žil slavný rybníkář Jakub Krčín a Rožmberskou ulicí se vrátíme zpět na náměstí.

Až projdete celou trasu, můžete se podívat na správná řešení úkolů, které jste cestou plnili.

Řešení úkolů:

1/ Masarykovo náměstí

Tady na vás čekaly hned dva úkoly. Tím prvním bylo najít zvířata, která se ukryla na různých místech náměstí.

Rybář s kaprem na budově spořitelnyBýk a pelikán se schovali přímo na městské kašně. Kapr, kterého byste určitě hledali někde u vody, se naopak rozhodl vyletět hodně vysoko a drží ho rybář na budově bývalé spořitelny.

Beránek se prohání po štítu obchodního domu Bílý beránek a kůň se vzpíná na historickém domě, kde je restaurace a hotel Bílý koníček. Lvy a medvědy najdete na bráně, která vede z náměstí do nádvoří zámku. 

Hlava býka na městské kašněPelikán krmící mláďata na městské kašněHistorický hostinec Bílý koníčekBeránek na štítu obchodního domuZámecká brána se lvími hlavami a medvědy v erbu Rožmberků

Druhým úkolem bylo najít pět rozdílů mezi obrázkem a skutečným domem Štěpánka Netolického. Všimli jste si chybějícího kuželu na střeše, jednoho skutečného okna ve druhém patře a tří v prvním? A co pamětní tabule nad prostředním obloukem a velký název domu? Věřím, že ani jeden z těchto rozdílů vašim pozorným očím neunikl!

Dům Štěpánka NetolickéhoDům Štěpánka Netolického

2/ Březanova ulice

Březanova ulice a dům s tajemným nápisemV ulici pojmenované po slavném kronikáři rodu Rožmberků, Václavu Březanovi, jste měli najít dům s tajemným nápisem, který vlastnil rožmberský písař Johannes Nyverlham, a zjistit, kdo žil v domě vedlejším. Pokud jste pátrali správně, přišli jste na to, že majitelem sousedního domu byl zahradník

 

3/ Husova ulice

Dům v Husově uliciV ulici, která vede kolem kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí, jste měli najít nejhubenější dům a zapsat si, jakou má barvu.

Myslím si, že je to nejužší dům nejen ve zdejší ulici, ale i v celé Třeboni. Na šířku se vejde jen jediné okno a celé přízemí zaplňují veliká vrata. Dům má zvláštní špičatý štít a je celý krásně růžový.

 

4/ Masné krámy

Masné krámyV uličce Masné krámy už nenajdete obchody řezníků, ale jen malou kavárnu. Přesto tam za letních večerů potkáte tvora, který se ukryl v obrázku.

Po správném spojení teček jste určitě zjistili, že je tím krvelačným živočichem komár. S jedním komárem jste se potkávali i na stránkách brožurky, to je můj kamarád Pepa, který chtěl být taky slavný a měl k trase naší procházky spostu veselých komentářů.

 

5/ Zlatá stoka

víla Zlaté stokyJestli se vám podařilo vymyslet nějaké pěkné jméno pro sochu vodní víly, která stojí ve Zlaté stoce, budu rád, když mi  ho pošlete! Všechny nápady zveřejním. K poslání jména můžete použít mailovou adresu Domu přírody, kamarádi mi váš dopis předají.

 

 

6/ Dům přírody Třeboňska

Orel mořskýU vchodu do Domu přírody uvidíte velký stojan s textem, který vypráví o chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Tam jste se mohli dozvědět, že králem zdejší oblohy je orel mořský. V současné době se vyskytuje na Třeboňsku asi 30 párů tohoto krásného dravce. Pro jeho velikost si ho na nebi určitě nespletete s jiným ptákem.

 

7/ velké nádvoří zámku

Erb rodu Rožmberků na zámecké bráněVaším úkolem bylo doplnit do brázku erbu, který je na zámecké bráně to, co v něm chybí. Byla to pětilistá růže, symbol rodu pánů z Rožmberka. Rožmberkové byli významnými majiteli třeboňského panství. Bratři Vilém a Petr Vok přestavěli v 16. století zámek ve stylu renesance, tedy tak, jak ho můžeme vidět až do dnešní doby.

 

 

8/ Rožmberská ulice

Tady vás čekal úkol poslední a potřebovali jste k němu nejen dobrou paměť, ale i pastelky. Pokud jste si správně zapamatovali barvy domů v Rožmberské ulici, domalovali jste obrázek tak, jak ukazuje fotografie.

Rožmberská ulice