Nahoru

Co nabízí Dům přírody Třeboňska?

O domu přírody

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry? Písečné duny? Nebo třeba Dračici? Která ryba má psí zuby? Co to znamená, když baštýř strojí rybník? Opravdu oral Jakub Krčín s čerty? Čím je zdejší rašelina tak výjimečná, že tu máme slatinné lázně?

Na podobné otázky vám rádi odpovíme a můžete se dozvědět i spoustu dalších informací o přírodních i turistických zajímavostech Třeboňska. Můžete požádat o pomoc s naplánováním tras vycházek či vyjížděk na kole, vyzvednout si letáčky a mapky k naučným stezkám v CHKO, případně nakoupit tématicky zaměřené suvenýry a pohledy.

AOPKjihocesky kraj-barevneCHKO Třeboňsko

 

Stálá expozice KRAJINA A LIDÉ

Pokud chcete nahlédnout hlouběji do historie a přírody zdejšího kraje a vyzkoušet zábavně-naučné aktivity pro malé i velké, můžete si prohlédnout expozici, kterou tvoří šest tématicky zaměřených místností. Texty jsou zde v češtině a angličtině, doplňující informace poskytují videokiosky, které jsou k dispozici v angličtině, němčině a francouzštině.

Upozorňujeme návštěvníky, že prostory expozice nejsou bezbariérové a není možné procházet expozicí s kočárkem.

Historie třeboňské krajiny

Historie třeboňského rybníkářství

V první místnosti se můžete setkat se slavnými třeboňskými rybníkáři a dozvědět se, jakým způsobem měnila jejich práce zdejší krajinu. Věkovitým svědkem přeměny Třeboňska byl i starý dub, jehož torzo stojí v zadní části místnosti. Když do něj nahlédnete a vstoupíte, možná vám pošeptá něco ze svých pamětí. U vitríny s vybranými druhy ryb našich vod si děti mohou zahrát na rybáře a chytit si rybku na magnetickou udičku, zároveň se také naučí, jak se která ryba jmenuje.

Další místnost je věnována historii hospodaření rodu Schwarzenberků na třeboňském panství. Uvidíte zde originální zámeckou chladírnu neboli lednici, která pochází z počátku 20. století, kdy v těchto prostorách bývala jedna ze zámeckých kuchyní. 

Lázeňství v Třeboni

Příběh třeboňských lázní

Menší místnost, věnovaná příběhu třeboňských lázní, kde se dozvíte informace o zakladatelích, historii i současnosti lázní Berta a Aurora.


Příroda Třeboňska

Příroda Třeboňska

Zde si za zvuků přírody lesa a rybníka prohlédnete typické biotopy zdejší krajiny - les, rašeliniště a mokřad, spolu s jejich obyvateli - běžnými i chráněnými druhy živočichů. Můžete nahlédnout do vydří nory, kde starostlivá máma pečuje o svá mláďata.

Zábava i poučení

Krajina rybníků

Poslední místností expozice je videosál, kde vám nabízíme promítnutí dvou filmů. První z nich, Rok v krajině mokřadů, představuje přírodu Třeboňska v průběhu jednoho roku. Při druhém strávíte den s rybáři a uvidíte výlov rybníka. Každá z místností expozice má také vlastní informační videokiosek, který obsahuje několik filmů (2-3 minutových), zaměřených na témata jednotlivých místností. Všechny filmy jsou k dispozici také v angličtině, němčině a francouzštině.

Maskot Domu přírody

Orel mořský_ilustrace Pavel ProcházkaPrůvodcem našeho Domu přírody je kriticky ohrožený orel mořský, který je jedním z nejimpozantnějších druhů ptačího světa. Největšího evropského orla a vládce zdejší oblohy můžete spatřit kroužit vysoko nad krajinou Třeboňska. V minulosti byl člověkem vyhuben. Vrátil se v roce 1984 po 150leté přestávce. Nyní zde trvale hnízdí minimálně 10 párů a jeho návrat patří mezi největší úspěchy české ochrany přírody.