Nahoru

Srdce Třeboňska

Srdce Třeboňska

se oblast tzv. Staré a Nové řeky označuje jako "mokřadní srdce Třeboňska"? Okolí Staré řeky se stalo státní přírodní rezervací již v roce 1956. Meandry Lužnice a Novořecké močály byly chráněny jako přírodní rezervace od roku 1994. V současné době tvoří tyto 3 rezervace jednu - Národní přírodní rezervaci Stará a Nová řeka.

Hlavním bodem je zde Rozvodí (Novořecké splavy), tedy místo, odkud je část vody z Lužnice odváděna umělým kanálem zvaným Nová řeka do 15 km vzdálené Nežárky. Rybníkář Jakub Krčín tak ochránil rybník Rožmberk před záplavami. Zdánlivě přirozené říční koryto Lužnice, tedy Staré řeky, tak závisí na průtocích regulovaných vodohospodářskými objekty. Přesto se oblast Rozvodí řadí na Třeboňsku k těm přírodně nejzajímavějším.

Stará i Nová řeka jsou tradičně využívány jako vodácké toky. Oblastí prochází několik značených turistických cest. Drtivá většina návštěvníků tyto trasy používá a nevstupuje do nepřístupných přírodních území, která jsou navíc střežena hejny komárů. Přesto je zde intenzita pohybu osob v současné době na hranici únosnosti, jen kolem sčítače na Novořecké hrázi projede za rok témeř 50 000 cyklistů.

Pokud Vás zajímá, co pozoruhodného je tam k vidění kromě dresů ostatních cyklistů, zde si to můžete přečíst.