Nahoru

Hanácké Benátky na deltě bez moře

Hanácké Benátky na deltě bez moře

Řeka Morava se na Hané rozlévá do mnoha ramen lidé toho odpradávna využívali, ale také se před silou řeky museli chránit. Procházka královským městem Litovel na pěti (anebo šesti?) ramenech Moravy. Litovelské mlýny a mlynáři. Litovel jako dokonalá vodní pevnost. Proč ještě se Litovli říká Hanácké Benátky a proč jej Jan Čep pojmenoval Sedmimostí. K tomu ještě návštěva fungující vodní elektrárny.

průběh

  • trvání 6 hodin (procházka Litovlí, vodní elektrárna, oběd, přestávka, komentovaná prohlídka)
  • pěší trasa 1 km dopoledne +1 km odpoledne, lze přizpůsobit
  • cena 270 Kč/os zahrnuje služby průvodce po celý den a oběd (menu dle domluvy)
  • počet účastníků 18–40

Hanácké benátky

Co je to vnitrozemská říční delta a jak ovlivnila život Hanáků. Navštívíme klíčový uzel pro manipulaci s vodou v Litovli a pronikneme do tajemství Litovelských říčních ramen v minulosti i současnosti. Ukážeme jak je je využili pro obranu města a komu se podařilo tuto obranu zdolat. Projdeme místy, které dýchají atmosférou italských Benátek. Jak to, že mají v Litovli nejvyšší věž na Moravě. Kolik měla Litovel Mlýnů? Příběhy z Litovle v průběhu staletí.

ramena Litovel-strelnice-1786-800x533 nemeckyrybnik-800x533 schodyneciz-800x533 litovel-800x533 VIVALITOVELLA

Zážitková prohlídka přírodní galerie

Dům přírody Litovelského Pomoraví je unikátní galerie v přírodě a přírodní hřiště, otevřené v Horce nad Moravou. Budeme vám vyprávět příběh galerie v přírodě a přiblížíme jak uvažovali autoři staveb.  Upozorníme na pozoruhodné detaily. Vzpomeneme na historky z výstavby. Budete mít příležitost lépe porozumět geniu loci, které vytvořili František Skála, Miloš Šejn, Miloslav Fekar, Marcel Hubáček a další.

IMG_3653 hora celek lesní chrám1