Nahoru

Poutní cesta Říp–Blaník vedoucí Berounskem

Hrad Křivoklát_foto Petr Hůla

22. únor 2023

Projekt spolku Cesta Česka představuje cestu Říp-Blaník vedoucí Berounskem.  V našem Informačním středisku si můžete zakoupit DENÍK K POUTNÍ CESTĚ ŘÍP – BLANÍK  a  SKLÁDANOU MAPU.

Berounskem nově prochází poutní cesta spojující Říp a Blaník, jejíž motto je „Poznej českou zemi a sám sebe“. Tato, již druhá poutní cesta, kterou spolek vytvořil, se skládá ze čtyř etap se samostatnými tématy k zamyšlení a oficiálně byla otevřena v září 2022. Navazuje na Poutní cestu Blaník-Říp, která vede východně od Prahy, čímž je uzavřen pomyslný kruh okolo Prahy.

Oblastí Berounska prochází celkem 80 km z druhé a třetí etapy. Druhá etapa začíná v Libušíně, vede přes Křivoklát, Nižbor, Beroun, Tetín, Svatý Jan pod Skalou až do Dobřichovic, kde Berounsko končí. Cesta, ale nekončí a přes Kamýk nad Vltavou a Sedlec-Prčice se dostanete až na Blaník.

Nižbor_foto Lukas Baloun

Poutní cestu Říp-Blaník lze absolvovat vcelku během přibližně dvanácti dnů, ale je možné ji projít i postupně, po etapách. Na poutníka čeká téměř 300 km cest, stezek a pěšinek, ale také putování krajinou naší duše. První etapa vede poutníka do ticha, druhá etapa dává možnost porozumět významu prožitku, třetí etapa připomene moc přítomného okamžiku a poslední, čtvrtá etapa vede k poznání vlastní hodnoty.

Patronkou projektu poutních cest a autorkou průvodních textů k zamyšlení je Ladislava Paterko, díky jejímž dlouholetým zkušenostem jsou obě poutní cesty unikátním projektem nejen v oblasti turistiky, ale i v oblasti sebepoznání a osobního rozvoje.

Blaník

Na webových stránkách www.cestaceska.cz návštěvník obdrží podrobné informace k jednotlivým etapám cesty včetně popisu trasy, její délky, výškového profilu, časové náročnosti, informace o okolí, možnostech ubytování a občerstvení a další. Jsou zde uvedeny tipy jak a proč putovat, průvodní texty, návod jak pracovat s otázkami či doporučení na poutníkovu výbavu. Do té patří Poutníkův deník s tématy k zamyšlení včetně návodných otázek a vložené mapy s detailním popisem cesty. Je v něm také dostatek místa pro zapisování poznámek a sbírání turistických razítek. Lidé, kteří cestu absolvují, se mohou zapsat do elektronické Knihy poutníků na stránkách spolku. Všichni čtenáři jsou srdečně zváni k projití obou poutních cest.