Nahoru

Od perleťářství přes zaniklou ves k větrnému mlýnu

Od perleťářství přes zaniklou ves k větrnému mlýnu

3. červenec 2016

Muzeum perleťářství v Senetářově, Rakovecké údolí a větrný mlýn v Ruprechtově.

 

Muzeum perleťářství a tradičního bydlení v Senetářově

Muzeum je příkladem typické hospodářské usedlosti střední Moravy. Jedná se o stavbu z nepálených cihel s valbovou střechou krytou došky.

muzeum2   muzeum interier 2

V oblasti Moravského krasu nebyly pro zemědělskou výrobu příliš vhodné podmínky. Místní obyvatelstvo bylo nuceno již v 19. století hledat jiné formy obživy. V Senetářově bylo kromě sítěk na vlasy a síťování záclon rozšířeno zejména perleťářství. Kdo a jak se zapříčinil o zrod tohoto řemesla, se dovíte i s dalšími zajímavými informacemi při osobní návštěvě muzea.

Po zelené stezce podél Senetářovského potoka se dostáváme k zaniklé osadě Bystřec cca 4 km od Jedovnic. Podle archeologických nálezů byla osada založena v pol. 13. století. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1349 (německý název Merhlinslag). Roku 1371 písemně zaznamenána pod pojmem Bystricz. Významný brněnský archeolog PhDr. Ludvík Belcredi na podkladě zápisů ze zemských desek uvádí, že Bystřec byl zničen v době moravských markraběcích válek v létě roku 1401. Poté zůstal obydlený pouze jeden kamenný dům, a tak se Bystřec uvádí ještě v roce 1437 jako osídlený. V roce 1464 jsou uvedeny kolem pustého Bystrce louky a lesy.

Bystřec 1   Bystřec 2

Na rozcestí – Podomský potok se vydáme po červené trase až po rozcestí Rakovecké údolí, odkud nás modrá cyklistická stezka Srdce jižní Moravy přivádí k dalším turistickým zajímavým lokalitám Bílá skála a údolí Tří smrků. Smrky nechal zasadit v 70. letech 19. století majitel zámku v Račicích baron von Palm. Původně se jednalo o čtyři smrky, z nichž jeden byl kdysi zasažen bleskem a uschnul. Dnes rostou na louce uprostřed lesa smrky tři, z nichž ten největší má atypickou korunu. Na tomto území se mimo jiné natáčely některé scény z filmu Kuky se vrací.

Tři smrky 1   tři smrky 2

Větrný mlýn Ruprechtov

Postaven roku 1873, jako klasický mlýn holandského typu, s větrným kolem o čtyřech lopatách a otočnou střechou. Po několika letech provozu byl poničen větrnou smrští, která přispěla k jeho modernizaci a z dnešního pohledu k jedinečnosti.
Větrný mlýn v Ruprechtově je technická památka navržená na zařazení mezi národní kulturní památky a do seznamu UNESCO.

mlýn Ruprechtov 1

Od května do září je objekt užíván k rekreačním účelům, ale každý, kdo se zde zastaví, má šanci se dovědět základní informace o konstrukci a technologii stavby.

V Ruprechtově jste úspěšně došli do cíle. Je možné dojet zpět do Senetářov autobusem – linka 167 Vyškov – Blansko (cesta trvá 12 min., cena 20 Kč) nebo můžete pokračovat pěšky (bez použití pěší/cyklo stezky).

TRASA VÝLETU na mapě zde.

Foto: www.mlynruprechtov.cz, www.turistika.cz, cs.wikipedia.org, jaha.blog.cz, 

www.senetarov.czhttp://www.cz-museums.cz/