Nahoru

Regionální produkty a suvenýry

V Domě přírody nabízíme k prodeji regionální produkty, suvenýry a služby.

Vápence z Moravského krasu od pana Šafaříka

vilem_vapenecNadšený geolog pan Šafařík sbírá kameny po Moravském krasu. Ve své dílně z nich řezáním a leštěním vytváří doslova umělecká díla. Hledá skrytou krásu kamenů. Odhaluje příběhy jejich vzniku.

"Kameny v sobě skrývají mnohá tajemství a příběhy o naší zemi. Kámen sice nemluví, ale příběhy jsou v něm zapsané, a kdo se naučí v kamenech číst, dokáže mnohem lépe porozumět historii Země, nebo alespoň kraje, ve kterém žije."

O tuto krásu se s vámi rád podělí prostřednictvím originálních upomínkových kamenů.

Ponožky MiPoN ze Sloupu

IMG_5981Malá rodinná firma vyrábí již dvacátým rokem na českých pletacích strojích Uniplet ponožkové zboží s důrazem na kvalitu, dodržení tradičních materiálů a technologických postupů.

 

 

 

 

Ručně vyráběná mýdla a svíčky ze včelího vosku od Mydlidědka z Lažánek

IMG_5990Levandule, meduňka s měsíčkem, konopí, ale například i olivový olej - to jsou jen některé z ingrediencí používaných při ruční výrobě mýdel v malé mýdlárně v Moravském krasu.

 

 

 

 

Ovocné pálenky pana Vančury z Rudice

IMG_5982Ovocné aleje jsou typickou ozdobou Moravského krasu. Na jaře lemují cesty záplavou bílých květů, aby v průběhu léta postupně ztěžkly plody. Nejdříve rudými třešněmi, potom modrými švestkami, žlutými hruškami a červenými jablky.

"Domácí pálenka prostě na vesnici patří. Od dětství pamatuju, že se dělal kvas z toho, co se doma vypěstovalo," říká Vladislav Vančura.

Myšlenka tradiční pálenice ho vyloženě chytla. I proto se rozhodl právě pro tradiční pálenici, kde se pod kotlem topí dřevem, jak si pamatoval z dětství. Na dřevě se pálí pomaleji a je to poznat - pálenka je sladší, zůstává v ní aroma ovoce.

Regionální literatura

IMG_5986Nahlédněte pod pokličku Moravskému krasu prostřednictvím pověstí, příběhů a fotografií, které se k němu váží.

 

 

 

 

Výrobky nevidomých - Tyflocentrum Brno 

IMG_5991"Ruce jsou naše oči i pracovní nástroj."

Nevidomí a zrakově postižení lidé vám v Domě přírody představují svoje výrobky. Jedná se o speciální kolekci tematicky zaměřenou na Moravský kras. Každý výrobek je originál, Jejich zakoupením podpoříte chráněnou práci řemeslné dílny HapAtelier. Tato dílna zaměstnává dovedné zrakově postižení lidi, pro které je možnost pracovat životním snem a nejvyšším cílem. Většina výrobků je tvořena bez vizuální kontroly a jsou výsledkem náročné práce, kdy se zaměstnanci dílny na výrobek dívají převážně rukama. Vyberte si z jejich tvorby dárek pro svoje blízké.

Jeskynní kapky Macocha

IMG_6465Nejchvalněji doporučená žaludeční hořká lihovina z bylin podhorské továrny lihovin Čížek a Skácel.

Již třetí století se vyrábí a pro zdraví pije v Moravském krasu věhlasný nápoj. Jeho chuť a síla vychází z léčivých bylin rostoucích na loukách i v lesích tohoto světoznámého krasového území. Jméno nápoji dali naši předkové po impozantní 138 m hluboké propasti Macocha.

Obsah alkoholu 40%.

 

Skleněné vitráže Ivany Škrancové z Letovic


IMG_6466Skleněné vitráže nádherně prozáří barvami každé okno a potěší nejednu dámu či slečnu.

 

 

 

 

 

Dřevěné hry, hračky a hrací kostky LIFE Blansko

IMG_5984Hračky a hry pro děti i dospělé s vůní dřeva.

Pečlivé provedení výrobků, funkce, povrchová úprava, barevná kombinace ruční malby, sítotisku a potisku bylo to, co si získalo velikou oblibu zákazníků nejen v České republice, ale i v zahraničí.

 

 

Keramika Ježek od manželů Šilhánových z Bílovic nad Svitavou

IMG_6463Rozšířená tvorba keramických produktů z vlastní dílny s dlouholetou tradicí. Rodinná firma se soustřeďuje na přehled výtvarné výroby, řečeno "výtvorby". Nynější těžiště výtvorby je ve výrobě píšťalek, suvenýrů a sportovních trofejí. Další nosnou částí jsou realizace interiérů s využíváním keramických fontán, vodních stěn a dalších artefaktů.

 

 

AKALU textilní tvorba Lucie Kalábové z Rudice

kalabova_rudiceLucie Kalábová se věnuje ruční výrobě bytových textilních doplňků a dekorací, tašek a dále plstěných hraček. Každý kus je originálem, neopakovatelným ve svém provedení a barevné kombinaci. Vše je pečlivě zpracováno do posledního detailu. Lucie Kalábová se věnuje i zakázkové tvorbě - především quilty, polštáře či prostírání.

 

 

Umělecká litina pana Zouhara z Rudice

IMG_6971K výrobě nejsou použity běžné technologie, které můžete spatřit ve slévárnách, kde tyto artefakty pan Zouhar odlévá, ale zcela originální metody, které zaručují těmto uměleckým dílům jedinečnost a hlavně originalitu.

„Ve svých výtvorech se nesnažím na rozdíl od jiných umělců o detail, ale spíše hybridní formou ztvárnit postavy, jejich pohyb, vlastnosti a nálady, ale i tvary mé fantazie. Fantazie je to, co nám
v dnešní době chybí, a proto své výtvory nepojmenovávám a nechávám tak prostor pro Vaši vlastní fantazii,“ říká pan Pavel Zouhar.

Originální dřevěné mísy Jiřího Vorla

IMG_5999Jiří Vorel vytvořil pro Dům přírody dřevěné reliéfy ve vstupní dvoraně a infopult ze sto let starého dubu vykládaný dalšími typy dřev a dotvořený kůží. Nabízíme jeho tři originální dřevené mísy, které si můžete zakoupit.