Nahoru

Expozice o včelařství

Tip na výlet - expozice včelařství Roberta Smolíka, výtvarníka a scénografa z Jičína v informačním středisku Šargoun.

Expozice o včelařství Roberta SmolíkaMalá expozice včelařství nemůže přinést vyčerpávající pohled na historii, techniky, produkty, nebo sociální rozměr tohoto fenoménu. Může však nabídnout nahlédnutí do jedinečného přátelství. Při prvním kontaktu se včelami a včelaři jsem byl překvapen silou tohoto vztahu, Informační středisko_expozice včelařstvíkterý byl na první pohled hlubší, než obscedantní nadšení  hobbysty, nebo často učelové vztahy zemědělce. Fascinovalo mě to spojení mezi tak odlišnými druhy, doprovázené nepředstíranou pokorou a deklarovanou nedokonalostí tváří tvář včelstvu.

 Expozice o včelařství Roberta Smolíka

A přes včelstvo i ta detailní znalost prostředí a jeho změn v čase, nutnost vnímat drobné změny počasí a intervaly kvetení rostlin. Ten vlastně utopický vztah mezi člověkem, včelstvem a stromem, mě naplnil velkou nadějí. Nadějí, že ještě existují cesty zpět, že jsme za sebou ještě nespálily všechny mosty, a že ta cesta je možná strašně jednoduchá, jen ji ve své sebestřednosti přehlížíme.

Repliky historických úlů od Roberta Smolíka

A právě autenticita tohoto vztahu, založená na co největším propojením a porozumění světu tak jinému než je ten náš lidský, je základní téma této expozice.

Nečekejte, že včelařství po návštěvě v Šargounu porozumíme, že ho zařadíte do škatulky znám a vím. Pokud budete mít štěstí může vás naše expozice  zavést na začátek cesty. Na jejím konci pak budete moci, spolu s mnoha starými včelaři,  říct : že vlastně po těch letech s včelami nerozumíte ničemu. A to je asi dobrá perspektiva.

Robert Smolík (autor expozice)