Nahoru

Architektura nové budovy Informačního střediska

Budovu informačního bodu Šargoun vhodně doplňuje areál Domu Přírody v Horce nad Moravou a slouží jako druhá vstupní brána od Litovle do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Návrh směřuje ke znovu využití Šargounské hájovny a stodoly na okraji lužního lesa. Původní budova hájovny, ale byla z velké části z nepálených cihel a přitom pozemek leží v záplavové oblasti. Ze dvou objektů jsme zachovali stodolu v dobrém technickém stavu a upravili ji jako venkovní učebnu. Hájovnu jsme nahradili novým domem na stejném půdorysu, který je současnou interpretací tradiční místní architektury.

IMG_2606 - informašní středisko Šargoun
Dům je vyzdvižen nad hladinu potenciálních záplav. Výškový rozdíl vyrovnává dřevěná rampa, která vytváří příjemnou vstupní terasu, vhodnou i na sezení. Dům má jednoduchý tvar se sedlovou střechou a dodržuje i tradiční římsy. Záměrně velkorysé členění oken vyjadřuje novou veřejnou funkci domu. Vnější i vnitřní hliněné omítky citují téma nepálené hlíny jako místního tradičního stavebního materiálu. Podle původní hájovny má nový dům i vstupní přístavek, který zjemňuje měřítko.
Konstrukce domu je lehká, dřevěná, vhodná pro objekty bez velkých nároků na tepelnou
setrvačnost. Nízkoenergetický standard je dosažený užitím konopné izolace. Energii na
vytápění a ohřev vody dodává do zásobníku solární kolektor a krb s teplovodním výměníkem.
Konstrukce i technologie tak odpovídají požadavku na udržitelné stavění. Obnovili jsme původní zahradu s ovocnými stromy a květinovými záhony a doplnili o ohniště,
piknikové místo, živý včelín, kopie historických úlů a naučnou stezku. Plot je jednoduchý
dřevěný s venkovským tvaroslovím.
Ing. arch. Petr Lešek, Projektil Architekti.