Nahoru
Vyhledávání

Evropský den chráněných území

Evropský den chráněných území

Termín: 14. května 2022 od 08:30 do 17:00
Místo: Karlštejn - NPR Karlštejn - Srbsko

Speciální jednodenní naučná stezka, kdy je cestou možné, při tématických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu. Součástí asi 12 km trasy je i průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a možná i tajemným Hagenem.

Start v Karlštejně u pošty kdykoliv mezi 8:30 – 11:00.

Zde dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace.

UPOZORNĚNÍ: Ve stejný den budou v Karlšteně probíhat Pivní slavnosti. Budete procházet krátkým placeným úsekem. Pro bezplatný průchod se prokážete naší kartičkou s prvním razítkem ze startu.

Karlstejn03

Trasa pokračuje kolem Dubu sedmi bratří do areálu společnosti Lomy Mořina s.r.o., kde se uskuteční průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a možná i s tajemným Hagenem (baterka a pevná obuv nutná, vstupné do štol činní 50,- Kč a platí se až u štol). Průchod štolami bude umožněn výhradně účastníkům akce, kteří se prokáží kartičkou s razítky na kontrolách. U vchodu do štol bude mít tradičně svůj informačně zábavný (o přírodě a její ochraně) stánek Agentura Koniklec.

Pro ostatní zájemce je možný vstup do podzemí až po 14. hodině a nejdéle do 17. hodiny. Bližší informace https://www.facebook.com/velkaamerikaofficial/

Trasa pak pokračuje již po povrchu kolem lomu Malá Amerika přes Pání horu, kolem vrchu Doutnáče, přes lom Na Chlumu a do Srbska.

Okno_Male_Ameriky

Putování končí v Srbsku u parkoviště hotelu U Berounky, kde účastníci dostanou diplom a historický odznáček CHKO Český kras.

Účastníci, kteří chodí často do přírody, pozorují různé druhy rostlin či živočichů a mají zájem „mapovat přírodu“ se zde mohou dozvědět o projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR  BioLog a dozví se i praktické zkušenosti s používáním stejnojmenné aplikace, která byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území České republiky.

Pro terénní kočárky je trasa víceméně sjízná (samozřejmě mimo štol).

Pro psy na vodítku je cesta schůdná, je možné vzít je s sebou i do štoly (jste-li ochotni po nich uklízet případné exkrementy), nebo počkají před štolou.

Pro cyklisty je stezka nevhodná – je lepší zvolit úplně jiný výlet. Výjimkou jsou děti na malých dětských odrážedlech v doprovodu pěších dospělých.

Informační leták ke stažení zde.

 

Světová historie velkoplošných chráněných území se odvíjí již od roku 1872, kdy byl vyhlášen první národní park světa, americký Yellowstone. Američané již tehdy deklarovali, že toto území má být zachováno pro budoucí generace a sloužit k potěšení lidu.

 

_IGP1333_Yellowstone NP

Historie evropských národních parků začala sice s více než třicetiletým zpožděním ve Švédsku, ale zato bylo v roce 1909 vyhlášeno národních parků hned devět. Jako připomenutí počátku historie evropských národních parků se v květnu v celé Evropě slaví Evropský den chráněných území. Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků.

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

Akce proběhne dle platných hygienických opatření. Sledujte aktuální informace na webových stránkách.