Nahoru

Vranovsko – křtinský lichtensteinský areál., průvodce Martin Golec

Vranovsko – křtinský lichtensteinský areál., průvodce Martin Golec

Termín: 19. dubna 2015 od 08:30 do 18:00
Místo: Sraz pro přihlášené na v 8.30 v Olomouci na parkovišti u Tržnice.

Poutní Křtiny, Býčí skála zevnitř, opékání vlastních buřtů před Býčí skálou, pěší přechod přes jeskyni Jáchymku na Starou huť u Adamova, muzeum Stará huť u Adamova, obhlídka Vranova u Brna.

Poutní Křtiny, Býčí skála zevnitř, opékání vlastních buřtů před Býčí skálou, pěší přechod přes jeskyni Jáchymku na Starou huť u Adamova, muzeum Stará huť u Adamova, obhlídka Vranova u Brna. Sraz pro přihlášené na v 8.30 na parkovišti u Tržnice. Předpokládaný příjezd autobusu zpět do Olomouce: 18:00. Nutno se do 10. 4. přihlásit na emailu jana.vyhnakova(zavinárč)slunakov.cz, případně na tel. 585 378 345.
Od roku 1796 Lichtensteinové zahájili mezi Vranovem (u Brna) a Křtinami rozsáhlé romantizující úpravy krajiny. Nejprve u vesnice Josefova (kolem a v jeskyních Jáchymka, Býčí skála, Kostelík), poté další úpravy směrem na Františtinu huť (dnes Stará huť u Adamova), v rozsáhlých partiích Křtinského údolí a v jeskyni Výpustku. Následovala výstavba zámku v Adamově s přilehlou zahradou, parkem a oborou a přestavba loveckého zámku Nového hradu (u Adamova). Nakonec došlo k přestavbě lichtensteinské rodové hrobky ve Vranově (u Brna). V průběhu úprav se pro tuto krajinu ustálil nový název: Moravské Švýcarsko.