Nahoru

Samá voda

Samá voda

Termín: 9. listopadu 2020 od 09:31 — 26. února 2021 do 09:31
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoravé – centrum Sluňákov

Výstava fotografií a kreseb Věry Trávníčkové. Voda je pro život nezbytná, nepostradatelná pro všechny živé tvory. Voda je můj svět. Na výstavě představuje tematický výběr prací ze své tvorby. Jak se po letech ukázalo, vodní svět patří k nejčastějším námětům jejího tvoření.

Odjakživa ráda plavu, začala jsem nahlížet pod hladinu, lákalo mě ponořit se hlouběji, a tak jsem se začala věnovat potápění. Pod vodou čas plyne jinak a díky důmyslnému potápěčskému vybavení gravitace zdánlivě neexistuje. Pod vodou je člověk pouhým návštěvníkem, chová-li se neopatrně a neuctivě k původnímu „obyvatelstvu“, může si tím přivodit zranění, případně se rovnou stát součástí potravního řetězce.
Pod vodou se setkávám nejen s vodními tvory, ale bohužel také s nechtěnými pozůstatky lidské činnosti, s odpadky všeho druhu. Nejhůře na mě působila s pískem promíchaná, proudem převracená a naprosto neodstranitelná vrstva mikroplastů na mořském dně. Ráda mám prostředí chaluh v severních mořích, louky „mořské trávy“ Posidonie (endemit Středozemního moře). Tyto porosty jsou úkrytem pro řadu organismů. Barevné proměny moře pod i nad hladinou jsou nekonečné.
Okouzlující je i sladká voda ve všech svých podobách. Donekonečna mohu fotit drobné kapky či krystalky ledu. Bouřku, liják, povodně, případně stav, kdy napršelo a uschlo. Obávám se časů, kdy častěji bude usychat, nežli pršet.
Voda je pokladem.