Nahoru

Procházka hlubokým časem: Jiří Zemánek

Procházka hlubokým časem: Jiří Zemánek

Termín: 13. dubna 2023 od 15:00 do 18:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví

Tříhodinový seminář o kosmologii epiky evoluce, v němž budeme hledat odpovědi na otázky, jak to všechno, co je kolem nás, vlastně vzniklo, jak jsme spolu s tím vším vznikli my.

„Příběh vesmíru je kvintesencí reality. Vnímáme a vyjadřujeme jej ve svém vlastním jazyce, ptáci ho vyjadřují ve svém a stejně tak stromy. Všechno kolem nás vypráví příběh vesmíru. …Tento příběh má svůj otisk všude, a proto je tak důležité jej znát.“ --- Thomas Berry

Tříhodinový seminář o kosmologii epiky evoluce Thomase Berryho a Briana Swimma, v němž si budeme vyprávět o kosmogenezi, jednom z největších objevů lidstva a hledat odpovědi na otázky, jak to všechno, co je kolem nás, vlastně vzniklo a jak jsme spolu s tím vším vznikli my. Na trase procházky dlouhé 4,6 kilometru se budeme seznamovat s vývojem naší planety, s vývojem jejího života během 4,6 miliardy let, kdy každý jeden její metr bude zastupovat jeden milion let evoluce.

 Budeme si povídat o tom, jak se v procesu evoluce postupně rodila a proměňovala podoba naší Země a jejích obyvatel a jaké je místo nás lidských bytostí v tomto neobyčejně rozsáhlém, tvořivém a tajemném příběhu; a jaká je asi dnes naše role v této přelomové historické fázi vývoje planety, kdy se v jejím fungování začínají uplatňovat kognitivní procesy a „kdy rozhodnutí, která v příštích několika desetiletích učiníme, určí budoucí směřování nejen lidstva, ale samotné Země“ (Jeremy Lent). Jaké jsou možnosti vzniku nové ekologické civilizace, která by dokázala aktivně generovat a udržovat zdraví Gaii?

Více informací na www.potulnauniverzita.cz

 
‼️Na seminář je nutná rezervace na odkazu: bit.ly/prochazka23
 
Vstup volný.
 
Sraz přihlášených účastníků v 15:00 u Rajské zahrady Františka Skály.
 
Po ukončení semináře přijměte pozvání na vernisáž obrazů Reného Hábla v nízkoenergetickém domě. Nebo můžete zůstat i na koncert Marie Puttnerové s kapelou v Rajské zahradě https://www.facebook.com/events/607666270780197