Nahoru

Aleš Palán – návraty k samotářům

Aleš Palán – návraty k samotářům

Termín: 11. února 2020 od 18:00 do 20:00
Místo: Mozerteum – Arcidiecézní muzeum Olomouc

V roce 2018 představil Aleš Palán na Ekologickém večeru před zaplněným sálem příběhy šumavských samotářů ze své knihy „Raději zešílet v divočině“. Dva roky jezdil za novodobými poustevníky a na svět přišla ojedinělá kniha, která přibližuje dlouhodobou samotu, život mimo civilizaci a blízké soužití s přírodou. A také daň, jakou se za takovou alternativu platí.

 Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Postupně se dovídal o podobných lidech žijících i mimo Šumavu a jejich příběhy představil v navazující knize „Jako v nebi, jenže jinak“. Osudy lidí, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co moderní člověk zná. Ponory do tajuplného světa, do zákoutí krajiny, kam mnozí nevkročí a do lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Otázky si kladl i autor sám. Své zamyšlení nad tím, co mu tři roky se samotáři daly, čím ho tito lidé nejvíc oslovili a proč je má tak rád zachytil v knize „Návrat do divočiny“.

Aleš Palán (1965 v Jihlavě) spisovatel, publicista, novinář. Autor čtyř desítek titulů, z toho zhruba poloviny knižních rozhovorů. Spolu s Kateřinou Šedou získal za průvodce brněnským Bronxem „Brnox“ Magnesii literu. Za román „Ratajský les“ a rozhovory s bratry Florianovými „Být dlužen za duši“ byl na tuto cenu nominován. Za rozhovor s bratry Renkovými „Kdo chodí tmami“ získal cenu Českého literárního fondu. Velký ohlas vzbudily jeho kniha rozhovorů „Neboj se vrátit domů“ se zakladatelkou hospicového hnutí Marií Svatošovou a román „Miss exitus“. Některé jeho knihy byly přeloženy do angličtiny, němčiny a japonštiny.