Nahoru

Oslavili jsme Den stromů 2022 v Domě přírody Českého ráje

Oslavili jsme Den stromů 2022 v Domě přírody Českého ráje

24. říjen 2022

Oslava Dne stromů aneb Koulelo se koulelo... se uskutečnila v sobotu 22. října za deštivého podzimního počasí v areálu Domu přírody v Dolánkách u Turnova.

Pro návštěvníky bylo připraveno 8 tematických stanovišť, kterými je provázela pohádka o červeném jablíčku. "Koulelo se, koulelo, červené jablíčko...," stálo na plánku stanovišť, který dostali návštěvníci u vchodu do areálu Domu přírody. Na každém stanovišti pak na návštěvníky čekal další kousek pohádky a úkol. Malí i velcí se tak dozvěděli, co všechno se musí stát, abychom si mohli pochutnat na jablíčku, jaký význam mají staré stromy nebo, že každá odrůda jablíček chutná jinak. Návštěvníci se během návštěvy stanovišť vyfotili ve "fotostromě", vyzkoušeli si moštování a vyrobili si jedlý šperk ze sušených plodů.
 
Kromě stanovišť se velkému zájmu těšilo divadlo "Pohádky o pejskovi a kočičce", které připravilo turnovské Divadlo Na Židli. Odpoledne se pak uskutečnila přednáška na téma "Změny v krajině a ovocné dřeviny", kterou vedl Ing. Martin Stanko z České Lípy, který s sebou přivezl také netradiční odrůdy ovocných dřevin.
 
Během celého dne mohli návštěvníci na akci zakoupit regionální produkty ze stánku DobroTY z Ráje, medové dobroty ze stánku Česká medotéka anebo navštívit náš šopík, kde byly kromě tradičního sortimentu našeho obchůdku připraveny také produkty z jablek - štrůdl, jablečná buchta či horký mošt.
 
Navzdory deštivému a chladnému počasí dorazilo na akci 200 návštěvníků. 
Celá akce byla ZDARMA a to včetně návštěvy expozice Domu přírody.
 
Stanoviště s pohádkou o červeném jablíčku a úkolemDivadlo Na Židli zahrálo "Pohádky o pejskovi a kočičce"Na jednom ze stanovišť proběhla ochutnávka jablečných odrůd
Každý si mohl vyrobit a odnést jedlý šperk ze sušeného ovoceIng. Martin Stanko vedl přednášku o ovocných odrůdáchNávštěvníci si vyzkoušeli moštováníV rámci akce byl zdarma vstup do expozice Domu přírody Českého rájeNa prvním stanovišti čekal na návštěvníky fotostrom