Nahoru

Burňáček malý

Termín: 10. prosince 2016 — 22. prosince 2016
Místo: Dolánky u Turnova 9

Krátkodobá výstava k 10 letům od posledního nálezu burňáčka malého.

burnacek_dp_slovologo

Vážení přátelé a milovníci přírody a ptactva,

 dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji pozval na výjimečnou akci pořádanou při příležitosti 10 letého výročí od posledního nálezu vzácného buřňáčka malého (Hydrobates pelagicus) v Českém ráji, potažmo v České republice ve spolupráci s Domem přírody Českého ráje. Tehdy 26. října 2006 se tak stalo na rybníku Žabakor u Březiny n. Jiz. po dlouhých 53 letech u nás. Nyní bude exemplář zapůjčen z depozitáře NM Praha a bude do Vánoc vystaven v Domě přírody Českého ráje. 

Akce se uskuteční dne 10.12. s programem od 8 do 11 hodin.  

První (neformální) část, proběhne na hrázi Žabakoru od 8 hodin, kde společně po svítání zavzpomínáme na výjimečný okamžik nálezu na místě samém s občerstvením v pozorovatelně (poprosím ty, kteří rádi pečou, zda by nepřispěli svými výtvory :) ). 

Následně se přesuneme do Domu přírody v Dolánkách u Turnova (č.p. 9, stará škola), kde zahájíme program v 9.30 hodin. Sejdeme se v přízemí v sále vlevo, kde bude expozice probíhat. Po krátkém úvodním slovu Vás pozvu do konferenční místnosti na přednášku o specifikách čeledi Hydrobatidae (buřňáčkovití) a ukázku několika krátkých filmů z jeho hnízdišť na mořském pobřeží. Na závěr programu Vás čeká malé překvapení, které však v tuto chvíli neprozradím, jen předesílám, že program bude zábavný i pro děti, které tímto též zvu.

Vojta Šťastný