Nahoru

Napsali o nás

Televize Slovácko TVS odvysílal dne 1.2.2023 krátkou reportáž o stavbě Domu přírody Bílých Karpat

https://itvs24.cz/veseli-nad-moravou/stavbu-domu-prirody-zkomplikovalo-zhrouceni-hradeb

tvs unor2023 - 750x422

mf dum prirody clanekNa Dům přírody pošle kraj miliony
Mladá Fronta Dnes | 9.12.2021 | Rubrika: Brno a jižní Morava | Strana: 17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dům přírody Bílých Karpat
ČT1| 8.12.2021 | Rubrika: Události v regionech | od 8 minuty |

Jihomoravský kraj schválil podporu našeho Domu přírody Bílých Karpat ve Veselí nad Moravou. Finanční podpora je nutná z důvodu navýšení stavebních materiálů a stavebních prací.

Česká televize natočila o našem domu přírody krátkou reportáž, která byla odvysílána dne 8.12.2021 v Událostech v regionech. Můžete ji shlédnout od 8 minuty.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/321281381991208/

událost DPBK

Vzniká Dům přírody Bílých Karpat
Právo | 1.11.2019 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 11 | Autor: Milan Vojtek | Téma: AOPK

Veselí nad Moravou na Hodonínsku jako nástupní místo pro návštěvníky chráněného území na pomezí ČR a Slovenska bude mít Dům přírody Bílých Karpat.
Jeho zřízení kromě tamější radnice a obcí regionu podpoří i Jihomoravský kraj. „Kraj přispěje částkou šest milionů korun,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.
„Jedná se o vybudování návštěvnického střediska, které bude součástí sítě Domů přírody. Ty jsou postupně zakládány ve všech chráněných krajinných oblastech s cílem přitažlivou formou seznámit návštěvníky s přírodními zajímavostmi daného území,“ uvedl radní Vít Rajtšlégr (ČSSD).
Projekt počítá s rekonstrukcí a dostavbou současného objektu na Bartolomějském náměstí ve Veselí. Nabízet má interaktivní expozice v interiéru a exteriéru. „Celková výše nákladů činí 55 milionů korun. Pětaosmdesát procent uhradí operační program Životní prostředí, o zbytek se podělí město, region a kraj,“ dodal radní.
Regionální mutace| Právo - jižní Morava - Vysočina

 

Silvarium.cz (elektronicky, 30.10.2019): Ve Veselí nad Moravou vznikne Dům přírody Bílých Karpat (ČTK)

Veselí nad Moravou (Hodonínsko) 29. října (ČTK) - Dům přírody Bílých Karpat vznikne za 55 milionů korun ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Většinu nákladů pokryje Operační program Životní prostředí, šesti miliony na něj chce přispět kraj a peníze dají například i město Veselí nebo obce z regionu.

Radní doporučili zastupitelstvu kraje schválit šestimilionovou podporu rekonstrukce a dostavby současného objektu Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty, který se nachází ve Veselí na Bartolomějském náměstí. "Jedná se o vybudování návštěvnického střediska, které bude součástí sítě Domů přírody," uvedl radní kraje Vít Rajtšlégr (ČSSD).

Podle něj jsou Domy přírody postupně zakládané ve všech chráněných krajinných oblastech (CHKO) s cílem přitažlivou formou seznámit návštěvníky s přírodními zajímavostmi daného území. "Samotný projekt spočívá v rekonstrukci a dostavbě současného objektu na Bartolomějském náměstí ve Veselí a vybudování interaktivní expozice v interiéru a exteriéru s tématy jako lesy, louky a pastviny, podzemí, člověk a krajina, voda v krajině a to vše pro oblast Bílých Karpat a Pomoraví," uvedl Rajtšlégr.

Město Veselí ve výběru pro vybudování domu uspělo podle Brindzákové kvůli dobré dopravní dostupnosti do Bílých Karpat a Pomoraví, návaznosti na Baťův kanál i cyklostezky i pro dlouhodobou ochranářskou tradici. "Záměr by měl výrazně podpořit a usměrnit turistický ruch, ekologicky vychovávat návštěvníky expozice a účastníky výukových programů a exkurzí, především rodiny s dětmi a školní mládež. Současně se zviditelní region, hlavně jeho přírodní a kulturní hodnoty, které přesahují svým významem evropská měřítka," uvedla Brindzáková.

Listy jižní Moravy (elektronicky, 28.10.2019): Ve Veselí nad Moravou vznikne Dům přírody Bílých Karpat

Brno, 28. října 2019 – Částkou 6 milionů korun přispěje Jihomoravský kraj na vybudování Domu přírody Bílých Karpat ve Veselí nad Moravou. Podporu rekonstrukce a dostavby současného objektu ZO ČSOP Bílé Karpaty doporučili jihomoravskému zastupitelstvu schválit krajští radní. „Jedná se o vybudování návštěvnického střediska, které bude součástí sítě Domů přírody. Domy přírody jsou postupně zakládány ve všech chráněných krajinných oblastech s cílem přitažlivou formou seznámit návštěvníky s přírodními zajímavostmi daného území. Samotný projekt spočívá v rekonstrukci a dostavbě současného objektu na náměstí Bartolomějském č. p. 47 ve Veselí nad Moravou a vybudování interaktivní expozice pro oblast Bílých Karpat a Pomoraví,“ uvedl radní Vít Rajtšlégr.

Město Veselí nad Moravou bylo vybráno pro dobrou dopravní dostupnost do Bílých Karpat a Pomoraví, návaznost na Baťův kanál a přiléhající cyklostezky i pro dlouhodobou ochranářskou tradici. Záměr by měl výrazně podpořit a usměrnit turistický ruch, ekologicky vychovávat návštěvníky expozice a účastníky výukových programů a exkurzí, především rodiny s dětmi a školní mládež. Současně bude více zviditelněn zdejší region, především jeho přírodní i kulturní hodnoty, které přesahují svým významem evropská měřítka (unikátní druhově bohaté bělokarpatské louky, stále živá folklórní tradice apod.).

Celková výše nákladů na realizaci projektu činí 55 milionů korun. Převážná část nákladů (85 %) bude hrazena z Operačního programu Životní prostředí, projekt je spolufinancován i dalšími subjekty, mimo jiné i městem Veselí nad Moravou a obcemi v regionu.

 

Naše voda (elektronicky, 26.10.2019) Ve Veselí nad Moravou vznikne Dům přírody Bílých Karpat

Částkou 6 milionů korun přispěje Jihomoravský kraj na vybudování Domu přírody Bílých Karpat ve Veselí nad Moravou. Informovala o tom dnes mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Podporu rekonstrukce a dostavby současného objektu ZO ČSOP Bílé Karpaty doporučila jihomoravskému zastupitelstvu schválit krajská rada na svém jednání 25. října 2019. „Jedná se o vybudování návštěvnického střediska, které bude součástí sítě Domů přírody. Domy přírody jsou postupně zakládány ve všech chráněných krajinných oblastech s cílem přitažlivou formou seznámit návštěvníky s přírodními zajímavostmi daného území. Samotný projekt spočívá v rekonstrukci a dostavbě současného objektu na náměstí Bartolomějském č. p. 47 ve Veselí nad Moravou a vybudování interaktivní expozice v interiéru a exteriéru s tématy: Lesy, Louky a pastviny, Podzemí, Člověk a krajina, Voda v krajině – pro oblast Bílých Karpat a Pomoraví. Celková výše nákladů na realizaci projektu činí 55  milionů korun. Převážná část nákladů (85 %) bude hrazena z Operačního programu Životní prostředí, projekt je spolufinancován i dalšími subjekty, mimo jiné i městem Veselí nad Moravou a obcemi v regionu,“ uvedl radní Vít Rajtšlégr.

Město Veselí nad Moravou bylo vybráno pro dobrou dopravní dostupnost do Bílých Karpat a Pomoraví, návaznost na Baťův kanál a přiléhající cyklostezky i pro dlouhodobou ochranářskou tradici. Záměr by měl výrazně podpořit a usměrnit turistický ruch, ekologicky vychovávat návštěvníky expozice a účastníky výukových programů a exkurzí, především rodiny s dětmi a školní mládež. Současně bude více zviditelněn zdejší region, především jeho přírodní i kulturní hodnoty, které přesahují svým významem evropská měřítka (unikátní druhově bohaté bělokarpatské louky, stále živá folklórní tradice apod.).

Naše voda, foto (Baťův kanál) Naše voda – Nina Havlová

 

Hodonínský deník 11.3.2018): Dům přírody poodhalí krásy Bílých Karpat

Veselí nad Moravou – Vzdělávací i zážitkové programy nabízejí rodinám s dětmi i jednotlivců několik let Domy přírody v Českém ráji, Moravském krasu či Poodří. Do rodiny těchto návštěvnických center se chtějí připojit i ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku.

Hosty by zavedli za krásami Bílých Karpat. „Počítáme s trvalou interaktivní expozicí uvnitř i venku. Kromě celosvětově proslulých luk s pestrou škálou orchidejí a motýlů zavítá návštěvník do lesů i podzemí, kde se seznámí se životem v půdě a oběhem vody v krajině s návody, jak ji v ní zadržet,“ přiblížila plány oblastní předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Ivana Jongepierová.

 

Hodonínský deník (22.10.2016): Domy přírody vznikají po celé republice. Nový možná vyroste i ve Veselí.

Veselí nad Moravou – Po celé republice vznikají Domy přírody, které poskytují informace o chráněných krajinných oblastech. Jeden může vyrůst i ve Veselí nad Moravou díky Vzdělávacímu a informačnímu centru Bílé Karpaty, Českému svazu ochránců přírody Bílé Karpaty a právě Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Cílem je poučit návštěvníky o chráněném území z hlediska ochrany přírody, krajiny a přírodního a kulturního dědictví," uvedla ředitelka vzdělávacího centra Marie Petrů.

Nově vybudované expozice se budou snažit interaktivní formou nenásilně a prožitkově vysvětlit, proč přírodu chránit. Návštěvníci si budou moci sami něco vytvořit a nahlédnout tak na krajinu z jiného úhlu. „Víme, co chceme lidem sdělit. Dům bude určený pro skupiny i jednotlivce, školy i rodiny s dětmi," pokračovala Petrů. Dům by měl vzniknout v místě sídla střediska a Českého svazu ochránců přírody.

Ti jsou také investory projektu. „Budou žádat o dotaci z operačního programu životního prostředí," sdělila ředitelka regionálního pracoviště chráněné krajinné oblasti Jiřina Gaťáková. Ta také dodala, že konkretně to bude specifický cíl programu, díky kterému lze podpořit návštěvnickou infrastrukturu, kterou dům bezesporu je.

Pokud vše dobře půjde, žádost o dotaci podají na jaře a dům by mohl stát už za dva roky. Peněžní stránka věci ještě není známá.