Podzim v pálavském domě přírody
21. listopad 2024
Během podzimních měsíců jsme uspořádali nejrůznější akce pro návštěvníky i odbornou veřejnost.
I když běžná otevírací doba pro návštěvníky je na podzim omezena na víkendy, nezahálíme v ostatních dnech. Během týdne nás navštěvují zejména školní skupiny, které si vybraly některý z edukačních programů. Často také využívají herny s nabídkou spousty „samoobslužných“ aktivit nebo putují po Dolních Věstonicích s naší hledačkou.
Geologická revoluce?
Pro veřejnost jsme také připravili několik akcí. Ve čtvrtek 24. října to byla přednáška dr. Iva Baroně z Akademie věd ČR, který představil nejnovější výsledky geologických výzkumů. Jeho zjištění o nečekaně velké a nedávné aktivitě horotvorných pohybů jsou – ve světlu dosud uznávaných popisů vývoje Pálavy – doslova revoluční, a přednáška v Domě přírody Pálavy byla první, kde svůj komplexní pohled popisoval. Uvidíme, zda se budou přepisovat učebnice…
Podzimní prázdniny ve znamení ptactva
Na svátkem a podzimními prázdninami prodloužený poslední říjnový víkend jsme připravili jednak ornitologickou vycházku po břehu Novomlýnských nádrží a starého koryta Dyje, jednak ptačí hernu a speciální prohlídky pro rodiče s dětmi. Venku i vevnitř bylo plno a jsme rádi, že si to rodiče i děti užili.
Soutěž o Pálavě
Po několikaleté pauze jsme ve spolupráci se Správou CHKO Pálava a Domem dětí a mládeže Mikulov obnovili soutěž Jak znáte Pálavu pro místní školy. Zúčastnilo se šest týmů, které plnily úkoly za využití nejen svých znalostí, ale i všech smyslů. Výsledky byly hodně těsné, vítězně nakonec skončil tým ze ZŠ Lednice.
Setkání a semináře
Zázemí naší učebny jsme využili při organizaci několika akcí pro odbornou veřejnost. Pedagogům jsme představili nabídku edukačních programů pro školy nejen v Domě přírody Pálavy, ale i dalších pobočkách Regionálního muzea v Mikulově: Archeoparku Pavlov, mikulovském zámku a synagoze i Památníku bratří Mrštíků v Divákách.
Na začátku listopadu se u nás setkali muzejní edukátoři z Jihomoravského kraje, aby si vyměnili své zkušenosti, rokovali a sdíleli příklady dobré praxe. Prohlídka expozice ani ukázka našich edukačních programů samozřejmě nemohla chybět.
Tradiční soutěži Čarovné barvy země, kterou organizuje Masarykovo muzeum v Hodoníně, předchází seminář pro pedagogy, během kterého jim lektorky ukazují tipy a postupy, které mohou následně využít se svými žáky při tvorbě soutěžních prací. Letos využili možnosti potkat se v novém prostředí, a tak se učebna proměnila na malířskou dílnu s přírodními pigmenty, lepidly, šiškami a dalšími přírodninami.