Nahoru

Články a fotogalerie

NOVÁ GEOLOGICKÁ EXPOZICE 

Dne 22. 3. 2023 byla slavnostně otevřena nová geologická část expozice
v Domě přírody Moravského krasu. Za tuto expozici patří největší poděkování      Ing. Jiřímu Šafaříkovi CSc., nadšenému geologovi a iniciátorovy této myšlenky.
 
KAMENY PLNÉ BAREV A ZKAMENĚLIN

Expozice je zaměřena na hlavní horniny Moravského krasu, především ty, které jsou výjimečné svou kresbou (texturou) a barevností nebo obsahují dobře zřetelné fosilie typické pro Moravský kras. Tyto vlastnosti umožňují při pečlivém výběru použít tyto horniny i jako drahý kámen.

Vzorky vápenců a vyvřelin brněnského masivu jsou doplněny méně obvyklými horninami  a nerosty, které jsou specifické pro Moravský kras, a to sluňáky, křemennými geodami      a olomučanskými i novodvorskými koblížky.

Expozice byla vybudována v únoru 2023 podle návrhu Ing. Jiřího Šafaříka, CSc., který pro ni dlouhodobě zapůjčil kameny ze své sbírky. Další vzorky hornin nebo nerostů zapůjčili Ing. David Krejčíř a Jakub Horák. Pro doplnění expozice poskytlo kameny také několik dalších sběratelů: Jiří Otava, Tomáš Viktorýn, Radek Votava, Jan Mrázek. Komentáře k exponátům sestavil s pomocí dalších specialistů RNDr. Jiří Otava, CSc. z brněnského pracoviště České geologické služby.

GEOLOGICKÁ EXPOZICE - foto Ivo Stejskal

 
VERNISÁŽ

Slavnostní vernisáže se zúčastnili především nadšenci z řad geologů, příznivci programu Skrytá krása kamenů a sponzoři díky kterým tato expozice mohla vzniknout. Přivítání všech shromážděných se uskutečnilo v kině Domu přírody MK, kde Ing. Jiří Šafařík, CSc. připravil prezentaci o vývoji vzniku expozice a zároveň výukového programu Skrytá krása kamenů.

Zahájení vernisáže 2 - foto Leoš Štefka	 Zahájení vernisáže - foto Leoš Štefka

Po prezentaci jsme pokračovali v 1. patře expozice Domu přírody MK, kde se nová geologická výstava nachází.

	 GEOLOGICKÁ EXPOZICE - foto Leoš Štefka

V současné chvíli stálou expozice doplňují fotografie z již uskutečněných akcí Skrytá krása kamenů. Slavnostní raut doplnil atmosféru vernisáže, která již probíhala                    v neformální stylu se spoustou dotazů a historek.

	 Slavnostní přípitek - foto Leoš Štefka

Mgr. et Mgr. Tereza Tesařová (ředitelka DPMK) a Ing. Jiří Šafařík CSc. (geolog)

 

otevření nové expozice - foto Leoš Štefkaotevření nové expozice - foto Leoš Štefka

ZÁPISKY Z VERNISÁŽE

Andrlovi

A.B.

mineralogickýkroužek Tišnov

Jakub

Sluňák

Lenka

Filípek

 

A JAK TO CELÉ ZAČALO?

Píše se rok 2013 a Jiřímu Šafaříkovi se dostává do ruky kniha I. Mrázka a L. Rejla: Drahé kameny Moravy a Slezska (2010), ve které byly křtinské vápence popisovány jako drahé kameny.

 

kamenná tvář brna 

Začíná vápence sbírat a také je doma řezat a leštit. Tou dobou již 3 roky bydlí v Šošůvce Moravském krasu.

Jirka a Lenka

V dubnu 2015 se Jiří Šafařík při procházce na hrad Blansek náhodně potkává s RNDr. Antonínem Tůmou – geologem správy CHKO Moravský kras a strážcem přírody. Slovo dalo slovo a věci nabraly rychlý spád. Antonín Tůma seznamuje Jiřího Šafaříka s tehdejším ředitelem Domu přírody Moravského krasu Ing. Miroslavem Chlápkem, který je nadšený z vyprávění o působení Jiřího Šafaříka na dole v Měděnci v Krušných horách a jejich programem na sbírání a broušení kamenů: achátů a jaspisů. Dům přírody je tou dobou nově otevřený a hledá se možnost, jak podobný program uskutečnit i v Moravském krasu. V závěru léta 2016 jsou hledány možné lokality v této aktivitě. A bylo rozhodnuto: budou se sbírat jen vápence, které jsou překvapivě pestré, nejsou tvrdé, ale dobře brousitelné a leštitelné, a tak si budou moci lidé vše vyzkoušet sami. V říjnu 2016 se koná "promo" zkouška, které se zúčastní i geologové. A hned v listopadu 2016 již proběhnou první tři akce pro základní školy a veřejnost.

 

VZNIKÁ PROGRAM SKRYTÁ KRÁSA KAMENŮ

Jedná se o zážitkový a zároveň výukový program, jehož cílem je účastníkům ukázat rozmanitost vápenců a také vyhledávat tyto kameny pod odborným vedením v terénu. Dále se účastníci tohoto programu naučí rozlišovat jednotlivé druhy vápenců Moravského krasu. Jsou seznámeni se vznikem vápenců a základními principy, jak lze v těchto kamenech číst jejich původ a historii. Také si sami vyzkouší technologický postup zpracování nalezených kamenů, tzn. jejich broušení a leštění. Program je vhodný pro všechny věkové skupiny, od dětí přes dospělé až po seniory.

dohoda 23.11.2016 zš letoviceDohoda 11

 

 

 

 

 

Výukový program Skrytá krása kamenů v celodenní variantě začíná ve vápencovém lomu nebo na jiné příhodné lokalitě. Nejčastěji navštěvujeme lom Malá Dohoda v Holštejnu a lom Ochoz. Tímto děkujeme Ing. Pavlu Musilovi, majiteli lomů Kalcit, s.r.o., za umožnění vstupu a odběru vzorků v těchto lomech. Jindy sbíráme křtinské vápence v netěženém lomu v Jedovnicích nebo vavřinecké vápence na polích u Vavřince.

04 řezání05 broušení - bruska

Součástí každého programu je krátká prezentace základních typů vápenců Moravského krasu a instruktážní video s postupem zpracování kamene do sbírkové podoby. Poté již lektor Domu přírody Moravského krasu rozřeže vybrané nasbírané kameny a pod „přísným“ dohledem geologa si je účastníci sami zbrousí na hladinové brusce hrubým brusivem, pak na skle jemnějším brusivem až po dohlazení malými sklíčky do naprosté dokonalosti. Zda bylo pracováno pečlivě se dozvíme v poslední fázi, tj. leštění, které odhalí i nejmenší chybičku.

06 sklíčka broušení na skle09 hotovo

Od listopadu 2016 do konce roku 2022 bylo realizováno 35 akcí Skryté krásy kamenů pro veřejnost, které se zúčastnilo přes 500 účastníků, a 60 výukových programů pro školy, které se zúčastnilo téměř 1000 žáků.

ZÁVĚR

Nová stálá expozice hornin a nerostů nacházejících se v Moravském krasu významně doplňuje expozici v Domu přírody Moravského krasu. Návštěvníkům umožnuje učinit si reálnou představu o horninovém složení Moravského krasu včetně fosilií (zkamenělin), tzn. zbytků organismů, z jejichž schránek a koster zdejší vápence vznikly. Expozice bude využívána i v programu Skrytá krása kamenů, jehož účastníci si budou moci porovnat své nalezené a vybroušené vápence s vystavenými vzorky. Případně se inspirovat pro další sběratelskou činnost a přijet na program opakovaně.

roky jdou

 

napsala Vladimíra Zemánková

foto Ivo Stejskal a Leoš Štefka

 

PODĚKOVÁNÍ SPONZORŮM:

sponzoři