Nahoru

Články a fotogalerie

 

Dům přírody Moravského krasu každoročně pomáhá Správě chráněné krajinné oblasti Moravský kras s instalace zábran v Josefovském údolí a v okolí Jakubova jezera. Letošní akce si vyžádala četná anticovidová opatření včetně speciálního povolení a náležitosti ohledně překročení hranic okresů ze strany dobrovolníků. Všichni dostali k dispozici dezinfekci a respirátory, nařízené vládou.

Děkujeme všem dobrovolníkům!

V neděli 14. 3. 2021 se dobrovolníci z řad veřejnosti pustili do stavby dočasných bariér pro obojživelníky. Tyto zábrany slouží k zabránění samovolného přechodu obojživelníků přes silnice, kde mohou být přejety autem. Každý rok na jaře žabí samice slézají ze strání, kde se se ukrývaly pod zemí před zimou a  směřují k vodním plochám. 

hloubení rýhynatahování plachty

 

 

 

 

 

Kolem silnice mezi Křtinami a Adamovem je třeba natáhnou zhruba 1,2 kilometru zábran  z fólie, které drží dřevěné kolíky. Rybník v Josefovském údolí je v této lokalitě klíčovým místem pro rozmnožování obojživelníků. Fólie jsou natáženy i pro zpětný tah od rybníka.

zatlouctzahrabat lem

Tah obojživolníků z okolních lesů většinou začíná ve druhé polovině března a končí zhruba o měsíc později. Poté zábrany od silnici zmizí. Jak tah začne, místní dobrovolníci chodí kolem zábran, pravidelně ráno a večer, a žáby sbírají do kbelíků. Ty pak přenášejí k rybníku.

P1360610P1360611

Letos jsme nachystali v Josefovském údolí novinku. Rozmístili jsme zde tři dopravní značky s obrázkem žáby. Řidiče upozorní na žáby a snad je zpomalí. Protože průvan z rychlých průjezdů aut natažené fólie trhá, a musí se neustále opravovat.

Pozor, žáby!

V rybníku v Josefovském údolí se rozmnožují především skokani hnědí a ropuchy obecné. Ropuchy se sbírají a přenášejí k rybníku, kdežto skokani dokáží silnici překonat mnohem rychleji než ropuchy a v zábranách jich uvízne o poznání méně. 

ropuchavajíčka ropuchy

vajíčka skokanapulci ropuchy

Miroslav Stejskal - dobrovolník:

„Žáby migrují časně z jara, kolem svátku Josefa, to se dobře pamatuje tu v Josefovském údolí, které nese jméno po svém zakladateli Josefa Adama Lichenštejnského. Letos na Josefa mrzlo 19. 4.2 021, takže se přesunul hlavní tah až na začátek dubna, ale oni to vždycky stihnou. Nejlépe skokani. Horší je to s ropuchami, které jsou na teploty háklivější, hlavně těm pak pomáháme a přenášíme je k rybníku.

Takovým odborníkem, který s tím začal, tady s tou ochranou obojživelníků byl doktor Miroslav Kovařík, zaměstnanec Agentury ochrany přírody a krajiny. První dva roky to dělal s rodinnými příslušníky dobrovolně. Pak když jsem viděl, že potřebují nějaké zázemí, tak jsem se k nim asi po dvou letech přidal.

Tím, jak to bereme to toho kyblíka, tak máme ucelené číslo, k tomu se připočítávají samozřejmě ještě ty počty, které si do toho rybníka najdou cestu sami. Když si přiběhne sama a odleze si pak potom zpětném tahu do lesa, tak to je asi to nejlepší. Ovšem to nám ten automobilový provoz neumožnuje. Sice zde máme podchody, ne speciálně budované. Využili jsme sítě velkých průtoků, které dělají silničáři z těch mokřadů. Ty samozřejmě využíváme. Žába obecně nerada leze do malých průměrů. Oni potřebují půl metru, nejlépe když je ¾ metru - 1 metr v průměru, pak se tam cítí bezpečně a vleze tam.“

 
A kolik obojživelníků bylo letos přeneseno? 

Část od křižovatky směr Adamov:

          - ropucha 1120 + 650 zpětný tah
          - skokan 103
          - čolek 9

Část od křižovatky směr Býčí skála

          - ropucha 296 
          - skokan 11 + 200 samostatně (bez přenášení)

 

Děkujem TV Adamov za reportáž o letošní migraci žab:

Josefovské údolí – migrující žáby

https://www.youtube.com/watch?v=DOLQyTL77FI

tv adamov

 

Blanenský deník:

https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/foliove-zabrany-funguji-dobrovolnici-v-krasu-zachranili-stovky-zab-20210522.html?fbclid=IwAR3F6kqwcWBsRZZ5y-iAGEWXnYd49lcnNC9hsp7ys3nLBGZ9KbqQUuhhveg

Blanenský deník

Děkujeme všem dobrovolníků za pomoc s budováním žabochodů. Děkujeme paní Dvořákové a panu Stejskalovi za přenášení žabek. A děkujeme TV Adamov a Blanenskému deníku za zpravodajství.

 

 

Text: Ing. Vladimíra Zemánková

Foto: kolektiv Domu přírody MK