Na křídlech do Moravského krasu
Termín: 14. ledna 2023 — 30. května 2023
Místo: Dům přírody Moravského krasu, Skalní mlýn
Výstava letecké fotografie autorské dvojice Miloše Machka a Tomáše Buriana.
Srdečně zveme na výstavu fotografií
do expozice Domu přírody Moravského krasu.
Můžete se těšit na velkoformátové fotografie pořízené z letadla, které kroužilo nad Moravským krasem. Výstavu si můžete projít s průvodcem, který popisuje celý let, jako byste seděli s pilotem v kabině jeho letadla.
Výstavu fotografií doplní i přednáška samotných autorů. Pokusí se nám přiblížit svět, který se z výšky letadla zdá úplné jiný, takový placatý, tichý, snadno přehlédnutelný a přesto stále neopakovatelný. Pohled nejen z letadla, ale i do letadla a hlavně očima a duší pilota přinese Miloš Machek přímo mezi nás v úterý 7. února 2023.
A na co konkrétně se můžete těšit?
NA KŘÍDLECH DO MORAVSKÉHO KRASU
aneb
POHLED Z PTAČÍ PERSPEKTIVY
Naše aviatická pouť do Moravského krasu začíná kroužením nad dvěma lomy v jeho blízkosti. Lom Mokrá-Horákov (obr. 1) u nás vzbuzuje zvědavost, současně i respekt. Oči bloudí po lomu i okolí a myšlení se najednou zastavuje. Ačkoliv mnozí z vás se vydali na vyhlídková místa hojných lomů Drahanské vysočiny, pohled z ptačí perspektivy je opravdu ojedinělý.
Lesní lom na Hádech (obr. 02) u nás vzbuzuje nejen harmonický dojem, ale snad i náznak výtvarného díla.
Vstupujeme do Moravského krasu.
Lom u Ochozu (obr. 03) je s úsměvem na rtech. Stačí totiž sluneční paprsek na horní partie vřetenovitého okraje a máte pocit, že tento lom snad založili stoupenci Zlaté horečky.
Za okamžik se pod křídly hlásí městys Jedovnice (obr. 04) a následuje soustředění pilota i fotografa, aby se v mírné zatáčce včasným zmáčknutím spouště stal obrázek geometrickým a hlavně vyváženým.
Vilémovice (obr. 05) jako strážce vstupu do Suchého žlebu nám připomněly, že při odletu z Brna jsme nečekali, že nám Drahany své horizonty zahalí do oparu či kouřma. Sledujeme ale spíše nespočetné variace zelených barev, které se nám pod křídly stále nově zjevují.
A jen kousek do Ostrovu u Macochy (obr. 06). Před vstupem do obce a malebných, doslova pohádkových jeskyní Balcarky nás uchvacuje plasticita neobvykle vymodelované krajiny.
Teď hurá na Macochu (obr. 07). Většina pasažérů vyhlídkových letů ji snad ani pod sebou nepozná. Stačí pak poukázat: „Ta červená střecha Chaty Macocha s přilehlým parkovištěm“. Odpovědí je pak časté „Aha!“. Představa o letu bývá totiž různá. Čím výše letíte, krajina se jakoby zplošťuje a s výškou se těšení na vaše vysněné detaily někdy doslova vytrácí. I takzvaně „místní“ v přesvědčení dokonalé znalosti prostředí mají někdy problém poznávat přilehlé obce, natož pak svoje obydlí. Ale zpět k Macoše. Pozornost spíše poutá monumentální Punkevní žleb. A mysl se opět na okamžik zastaví.
Zamířili jsme teď směrem k Blansku. Obec Lažánky (obr. 08) se vlní Arnoštovým údolím jako symbolický had. Říkáme si, že nám to dnešní přidělené kouřmo vlastně ani tak nevadí, protože vytváří jakousi zvláštní, mystickou atmosféru.
Při zpáteční cestě kroužíme nad Skalním mlýnem (obr. 09). Turisté vracející se pěšky po žluté značce (Křenkova cesta) zpět k Domu přírody nebo hotelu Skalní mlýn si snad ani neuvědomují, po jak ostrém hřebenu vlastně kráčí.
Padlo rozhodnutí podívat se zpět do Křtin na námi milovaného Jana Blažeje Santiniho-Aichla (obr. 10). Pohledy na jeho skvostná díla jsou z letadla opravdu duši povznášející. Vzpomeňme slavnou Zelenou horu a kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou, nebo i blízký Benediktinský klášter Rajhrad. Teď ale hodně ostrá zatáčka, která by zachytila detaily městysu Křtiny, který se nenachází na horizontu, ale spíše v hlubším údolí. I podařilo se!
A zpět k Jedovnicím nafotit romantický rybník Olšovec (obr. 11), který je krásně situovaný nejen pro focení, ale zve i ke krásným procházkám, třeba až k rybníkům Vrbový či Budkovan. Procházky osvěží nejen tělo, ale povznesou určitě i mysl a samotnou duši.
Když už jsme u těch skvělých barev a odstínů kouzelné přírody Moravského krasu, tak před odletem na skok ještě nad Rudický lom (obr. 12), dříve zvaný Seč. To je pastva pro oči, povzdechli jsme si a točíme zpět na Brno, kurz letiště Tuřany.
Na obrázky se můžete nejen dívat, ale nejlépe se do báječné atmosféry ptačí perspektivy raději hned přenést.
Miloš Machek (uprostřed), Tomáš Burian (vpravo)
Do svých telefonů si může načíst QR kód k výstavě:
Trojdimenzionální zážitek z prohlídky vám z celého srdce přeje autorská dvojice:
pilot Miloš Machek (autor projektu) & Tomáš Burian (letecký fotograf)