Nahoru

Kreslené pověsti Moravského krasu

Kreslené pověsti Moravského krasu

Termín: 6. ledna 2022 — 20. května 2022
Místo: Dům přírody Moravského krasu

Ve spolupráci s Muzeem Blanenska jsme připravili výstavu Kreslených pověstí Moravského krasu.

 

Díky kreslíři Arnoštu Bechrovi z Ráječka ožijí známé pověsti, které zapsala Karla Bufková-Wankelová. Oprášili jsme knihu pověstí a pohádek Z Ječmínkovy říše a přepsali jsme pro vás pověsti, které by měl každý místní znát. 

DSC07740

Třeba tu o propasti Macocha nebo o Kateřinské jeskyni, nebude chybět ani pověst o zlém rytíři Vokovi, který pobýval na hradě Holštejně, nebo o Čertově mostě. Arnošt Bechr všechny pověsti doplnit perokresbou a protože se věnuje také kresleným vtipům, odlehčil často smutné konce pověstí i dvěma vtípky. Občas mu připadlo, že některým místům pověsti chybí, tak jim je vymyslel. Celou výstavu budou hlídat malovaní čertíci, trpaslíci a nebude chybět ani Kačenka se zatoulanými ovečkami.
 
DSC07741

Poslechněte si pověsti od Karly Wankelové:
 

logo muzeum

Nová publikace

Pověsti z Blanska a Moravského krasu

Nová knížka s názvem Pověsti z Blanska a Moravského krasu  je dalsí blanenskou publikaci z edice ZDíK (Zajímavosti dějin krasu) a potěší zejména děti. Více než dvousetstránková publikace totiž obsahuje 77 pověstí z Blanska a jeho nejbližšího okolí. Celkově devátou publikaci z edice ZDíK, kterou město Blansko vydává už od roku 2015. Zakoupit je možné od 1. listopadu 2021 v informační kanceláři Blanka a také v Muzeu Blanenska.

Novou publikaci město vydává díky spolupráci s Muzeem Blanenska. To letos pro návštěvníky připravilo výstavu Kreslené pověsti z Moravského krasu, která bude k vidění  v Domě přírody Moravského krasu do konce června 2022. Více než dvousetstránková publikace měla být původně jen útlou brožurkou doprovázející právě tuto výstavu. Nakonec se město rozhodlo oslovit autory pověstí z regionu a nabídnout čtenářům ucelený přehled pověstí z Blanska a nejbližšího okolí.