Nahoru

Autorský večer Na křídlech do Moravského krasu

Autorský večer Na křídlech do Moravského krasu

Termín: 7. února 2023 od 17:00 do 19:00
Místo: Dům přírody Moravského krasu, Skalní mlýn

Tomáš Burian a Miloš Machek zvou na autorský večer tvůrců výstavy Na křídlech do Moravského krasu.
Povídat budou o ultralehkých letadlech, leteckém focení a hlavně o Moravském krasu.

Spoluautoři výstavy Na křídlech do Moravského krasu aneb z ptačí perspektivy,

Tomáš Burian a Miloš Machek

se poznali jako piloti ultralehkých letadel v letecké společnosti Herbst Aero a.s. na letišti v Brně Tuřanech.

autoři výstavyMiloš Machek (uprostřed), Tomáš Burian (vpravo)

Zatímco u Tomáše Buriana se postupně probouzel stoupající zájem o dokumentování pohledů z trojrozměrné dimenze především do podoby leteckých fotografií, Miloše Machka lákala spíše pilotáž větších letadel, posléze i vrtulníků.

Jejich společné zájmy včetně velkého vztahu ke krajině, přírodě, historickým či technickým objektům daly postupně vzniknout celé řadě zajímavých leteckých fotografií (mimo jiné Tomáš Burian vydává každoročně k novému roku ve vlastní režii svůj letecký kalendář).

Ne zcela náhodou asi vznikla první prezentace obrázků Moravského krasu, když při obědě na zámku ve Křtinách paní ředitelka Andrea Hájková navrhla oběma uspořádat v prostorách zámku koncem roku 2022 samostatnou tematickou výstavu.

Zde se prolnuly další schopnosti autorské dvojice. Tomáš Burian je původním povoláním stolař a pracoval pro společnost Dajan servis Brno, která instalovala pravidelné výstavy ve Spolkové republice Německo. Dále pracoval pro společnost Interexpo Brno, s.r.o., která se podílela právě na realizaci Domu přírody Moravského krasu. Miloš Machek (jinak dirigent a manažer uměleckých projektů) se ujal public relations celého projektu, kromě toho využil i svoji schopnost editace samotných obrázků, které letecká fotografie vzhledem k náročnosti občas potřebuje.

Přednáška k výstavě je kromě prezentace autorů zaměřena na přímý vztah tvůrců k Moravskému krasu. Ústředním tématem je pak komplexní povídání kolem oboru letecké fotografie i jeho specifik během samotného letu. Miloš Machek je od publika často dotazován na otázky týkající se samotné pilotáže nebo oboru letectví (na třech leteckých školách vyučoval leteckou angličtinu a pravidelně též připravuje tzv. „piloty na zkoušku“ na jejich první let).

Announce Skalní

Výstava Na křídlech do Moravského krasu na Skalním mlýně je doplněna poutavým vyprávěním zážitků a pocitů z realizovaného letu, jehož text k samotným obrázkům si můžete po načtení QR kódu nahrát na svůj chytrý mobil, nebo si ho vzít v tištěné podobě formátu A4 k prohlídce i přímo s sebou.

 

Příjemný zážitek Vám přejí autoři Tomáš Burian a Miloš Machek,

taktéž kurátorka výstavy Vladimíra Zemánková.