Nahoru

Klimatická změna a její vliv na populace obojživelníků - Teplota II

Klimatická změna a její vliv na populace obojživelníků - Teplota II

24. duben 2025

Obojživelníci, včetně žab, čolků a mloků, jsou studenokrevní živočichové, jejichž tělesná teplota závisí na okolním prostředí

publicita

Termoregulace a chování

Larvy obojživelníků se během dne shlukují do tzv. agregací, které se pohybují v závislosti na teplotních rozdílech ve vodním prostředí. Ráno a dopoledne se drží u dna v chladnější vodě, v poledne stoupají k hladině, kde je voda vyhřátá, a večer opět klesají ke dnu, aby minimalizovaly noční ochlazení.

Dospělci se přesouvají do stinnějších oblastí nebo do míst s nižší teplotou. Vajíčka však tuto možnost nemají a stávají se nejzranitelnější.

2a

Změny ve velikosti těla u samic

Vyšší teploty a sucho ovlivňují růst i přežití obojživelníků. Kvůli klimatickým změnám mají některé druhy méně potravy před zimou, a tím přicházejí o potřebné energetické zásoby. Slabší jedinci často nepřežijí hibernaci nebo se jejich vývoj zpomalí.

U ropuchy obecné (Bufo bufo) dochází ke zmenšování samic v důsledku omezeného přísunu potravy před zimou. Menší tělesná velikost vede ke snížení počtu nakladených vajíček, a tím dochází k poklesu populací. Samic je navíc přirozeně méně než samců.

2b