Nahoru

O středisku

NA CO SE MŮŽE NÁVŠTĚVNÍK TĚŠIT ?

Nosným prvkem expozice je voda, která v podobě symbolu kapky Vás provede příběhem Beskyd.

Bez vody není života, bez vody není nic.
Voda - to je krev a odkaz našich předků.

Vydejte se s námi expozicí a zažijte nezapomenutelné.

 

VNITŘNÍ EXPOZICE

 

P1250074

IMG_3112

IMG_3103

Příběh Vás provede následujícími částmi expozice:

 

Beskydy - hory zrozené z moře

Odkud se vzaly Beskydy? Jak vznikaly? Jak to, že zdejší hory byly až 4 tisíce metrů vysoké? Že zde před 230 mil. lety byl jeden obrovský kontinent? Na tyto a další otázky Vám odpoví první část expozice, která Vás provede napříč časem a poodhalí tajemství dávné minulosti. Spatříte zde zajímavé exponáty geologie Beskyd (horniny, minerály, fosilie, ichnofosilie..)
a poznatky z geomorfologie nejvýchodnější části Beskyd.

3D model hor s jeskyní

Unikátní model hor Vám nabízí nevšední pohled na krásu Beskyd, zároveň Vám také přiblíží život v jeskyni. Nebojte se a nahlédněte do nitra tajemné jeskyně, kde na Vás čeká překvapení.

3D model řeky Lomné s dioráma

Model řeky Lomné, který navazuje na model hor, Vám poskytne představu, jak se voda z hor dostává do údolí, jakými fázemi zdánlivě potůček či říčka musí projít. A kdopak to bydlí u vody? Živočichové a rostliny říčního biotopu.

Mokřady Beskyd

Význam a funkce mokřadů pro život je stále nedoceněn. Prvky, které zde najdete, Vás obohatí o nové informace a poznatky, proč je důležité zachovávat mokřady, které si příroda vytvořila.
Víte, že mokřad o 10 metrech čverečních zachytí až 9000 litrů vody?

Koloběh vody v Beskydech

Jak je to s koloběhem vody v Beskydech? Pomocí interaktivního prvku si budete moci vyzkoušet své znalosti.

Cesta vody

Jak dlouhou cestu musí voda uběhnout, než se k nám od oceánu dostane? Které potůčky, říčky, řeky se vlévají do Baltského moře či Černého?

Les

A víte, že les je zásobárna vody, "čistička" ovzduší, přirozená klimatizace ... Nevěříte, více se dozvíte zde. Jak dlouho ale tyto funkce bude les plnit, je na každém z nás. K lesu patří bylinky. Ty z Beskyd Vám napoví, jak si pomoci od kašle, zánětu průdušek, střevních bolestí, výronů či jiných onemocnění. Elektronický herbář Vás provede rájem bylin.

CHKO Beskydy

Expozice Chráněné krajinné oblasti Beskydy Vám představí významné druhy fauny a flóry Beskyd. 
Expozice nabízí mnohem více, např. jak předpovídali naší předkové počasí, co vše můžeme najít v lese, ukázka lesního patra, funkce lesa...

Poznejte více jak 300 exponátů v unikátní zážitkové expozici, kterou tvoří mechanické interaktivní a nejnovější AV prvky.

IMG_7955

 Bez názvu

3D KINO

Navštivte náš první 3D dilm o krásách a půvabech Beskyd.
V současné době nabízíme 3 druhy filmové projekce.

                            Program promítání: 

3D Beskydská zákoutí (20 min.) 
Natura Bohemica (90 min.)
Dokumentární film o přírodních krásách, zajímavostech České republiky. Dokument zachycuje podoby přírody ve čtyřech ročních obdobích.
Svišti  - (90 min.) - autor, kameraman - Ing. Pavel Ballo (odborný pracovník TANAP)
Filmové zpracování ze života svišťů


úterý - pátek: na vyžádání
sobota - neděle: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Promítání při minimální obsazenosti 5 osob.

IMG_7447

INTERAKTIVNÍ ZAHRADA

 

Vydejte se stezkou Zelený ráj

Stezka Zelený ráj skýtá nepřeberné množství aktivit. Vedle stezky Hbité veverky a hmatových chodníků, by jste rozhodně neměli minout stezku Alternativních zdrojů energie, kde uvidíte, jak jednotlivé druhy energií fungují v praxi. Na stezce se nachází například vodní mlýnek, solární panel, větrný mlýn či mechanické kolo.

Velká část zahrady se zabývá ptactvem typickými pro Beskydy, proto je její součástí téměř nepřehlédnutelná šestimetrová ptačí věž se siluetami ptáků. Za návštěvu rovněž stojí například proutěná chýše s ptačími hnízdy, sestava prvků pro cvičení rovnováhy - "rovnoVÁŽKA" nebo Geo-Bio.

Kdy vznikly Beskydy? Který pták dokáže běhat po hladině vody? Jak se jmenuje rostlina, kterou alchymisté ve středověku využívali při pokusech vytvořit bájný kámen mudrců? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky zodpoví tabule, které jsou rozmístěny po celé zahradě. Kromě množství zajímavých informací si návštěvník bude moci vyzkoušet své vědomosti prostřednictvím několika kvízů.

Pro venkovní vzdělávací programy, aktivity a kulturní události je v zahradě vybudována venkovní učebna, pódium a ohniště. Veškeré zahradní prvky a sestavy jsou vyrobeny z přírodních materiálů.

Každý si občas potřebuje odpočinout a nabrat sílu z přírody. Zahrada nabízí odpočinková a relaxační místa, kde si mohou děti i dospělí posedět a "nabrat dech".

V zážitkové zahradě URSUS CENTRA si zkrátka každý přijde na své. 

DSCN8409

16

IMG_3605

IMG_4072

 

AKTIVITY:

Základní filozofie je založena na principu zvyšování povědomí o důležitosti ochrany životního prostředí s následným šířením poznatků získaných v této oblasti.

Důraz je rovněž kladen na ochranu přírodního a kulturního dědictví, mezikulturní dialog a vzájemné mezilidské vztahy. Koncept udržitelného rozvoje má velmi mnoho dimenzí a my se snažíme postihnout co nejvíce z nich. Za tímto účelem infinity-progress  pravidelně připravuje projekty zaměřené na:

 • osvětová činnost v oblasti životního prostředí: přednášky, semináře, konference apod.
 • akreditované programy v rámci DVPP
 • vzdělávací tematicky zaměřené programy
 • akce pro děti
 • vzdělávací workshopy
 • pořádání výstav a jiných kulturních akcí
 • spolupráce s jinými subjekty - státními i nestátními
 • pořádání setkání odborníků z různých organizací na národní i mezinárodní úrovni.  

CÍLE

 1. spolupráce se školami (MŠ, ZŠ, SŠ)
 2. pořádaní seminářů, přednášek v oblasti UR
 3. praktické workshopy v přírodě v oblasti UR
 4. poučit a přesvědčit obyvatele o stoupajícím významu environmentálních hodnot regionu
 5. aktivně zapojit obyvatele do řešení daných témat
 6. spolupráce s organizacemi a odborníky v oblasti UR
 7. výzkum a inovace v oblasti UR (spolupráce s partnerskou VŠ, univerzitou)
 8. spolupráce se vzdělávacími a odbornými středisky v rámci mezinárodních projektů

3

IMG_2920

 

Cílem Informačního střediska je dosáhnout zvýšeného zapojení dětí, mládeže, ale i dospělých posluchačů všech věkových sociálně ekonomických kategorií do procesu celoživotního vzdělávání (LLP). Pořádáním zajímavých a praktických workshopů, jež jsou obecně nebo specificky zaměřeny na životní prostředí, kulturní a přírodní dědictví. Chceme vzbudit jejich zájem o další vzdělávání, o využití nabytých poznatků, postřehů, znalostí a inovativních metod. Členové si osobně vyměňují pozitivní zkušenosti z oblastí, které je zajímají, což rozvíjí, stimuluje a motivuje jejich sebevzdělávání a jejich další odborné vzdělávání. Jazyková různorodost patří k životu v Evropě a může napomoci jak ekonomickému rozvoji a růstu tak osobnímu seberozvoji a mezinárodní komunikaci.3

Hlavní cíle

 • poskytovat environmentální vzdělávání a vzdělávání pro udržitelný rozvoj veřejnosti, kterou je zapotřebí, bez ohledu na věk, příslušnost k národu a pohlaví
 • posilnění a zvyšování environmentálního vzdělávání široké veřejnosti a s tím spojenou propagaci Beskyd a Moravskoslezského kraje

 

CÍLOVÉ SKUPINY

 • návštěvníci/Turisté
 • děti mateřských škol, žáci základních a studenti středních škol Moravskoslezského kraje
 • pedagogičtí a odborní pracovníci (akreditované programy)
 • místní obyvatelstvo
 • zájmové skupiny

 

Kde nás najdete

Informační středisko je situováno v katastrálním území Dolní Lomná. Obec leží v údolí Těšínských Beskyd v SCHKO Beskydy. Místo realizace projektu se nachází u silnice III. třídy č. 01151 vedoucí do obce Dolní Lomná. Objekt je ze silnice dobře viditelný, v blízkosti cca 200 metrů se nachází zastávka…

Nabídka vzdělávacích akcí pro školy 2022/2023

Představujeme novou nabídku vzdělávacích programů, zaměřujících se především na zachování kulturního a přírodního dědictví Moravskoslezských Beskyd metodou zážitkové pedagogiky.

Informační zpravodaj CHKO Beskydy

ZPRAVODAJ CHKO BESKYDY - ČLÁNEK O URSUS - 2/2015 - KE SHLÉDNUTÍ ZDE ZPRAVODAJ CHKO BESKYDY - 1/2015 - KE SHLÉDNUTÍ ZDE ZPRAVODAJ CHKO BESKYDY - 2/2015 - KE SHLÉDNUTÍ ZDE

URSUS zážitkové centrum

Součástí Informačního střediska CHKO Beskydy je také URSUS zážitkové centrum, které pro návštěvníky nabízí nádhernou vnitřní expozici, zážitkovou zahradu plnou lanových, balačních a dalších aktrakcí. Nechybí zde např. hmatové domečky, ptačí věž, kde mohou děti pozorovat přírodu a ptačí druhy v okol…

Napsali o nás

15.3.2022 V červnu loňského roku, jsme s klienty Klubu seniorů Třinec vyrazili na výlet. Našim cílem bylo zážitkové centrum Ursus. Hned po příjezdu jsme si prohlédli výrobky ve vstupní hale a pomalu se ladili na zážitky, které nás zde čekají.  Vždyť Ursus je zážitkové centrum. Objednali jsme si…