Nahoru

Klimatická změna a její vliv na populace obojživelníků – Biotopy

Klimatická změna a její vliv na populace obojživelníků – Biotopy

1. květen 2025

publicita

Klimatická změna a její vliv na populace obojživelníků – Biotopy

Ztráta biotopů a její důsledky

Lidská činnost výrazně mění prostředí obojživelníků a snižuje jejich šance na přežití. Urbanizace, odvodňování krajiny, regulace vodních toků a kácení lesů vedou k úbytku vhodných stanovišť a zároveň přispívají ke klimatickým změnám. Vysoušení mokřadů a přeměna přirozených lokalit na zemědělskou půdu snižují dostupnost rozmnožovacích míst. Fragmentace krajiny omezuje migraci mezi lokalitami, a tím dochází k izolaci populací a poklesu genetické diverzity.

3a

Dopravní infrastruktura a rizika pro obojživelníky

Silnice a dálnice představují významnou bariéru pro migraci obojživelníků. Mnoho jedinců každoročně hyne při přesunech mezi zimovišti a rozmnožovacími místy. Betonová infrastruktura navíc přispívá k degradaci biotopů, protože narušuje přirozený odtok vody a mění mikroklima v okolí. Asfaltové povrchy pohlcují sluneční záření a zvyšují teplotu prostředí, čímž negativně ovlivňují vodní režim a zvyšují riziko vysychání menších vodních ploch.

3b (2)

Urbanizace a změna mikroklimatu

Výstavba parkovišť, nákupních center a průmyslových zón nejenže přímo ničí původní biotopy, ale také přispívá ke změně klimatu. Velké zpevněné plochy neumožňují vsakování srážkové vody, a tím dochází k rychlejšímu odtoku a ztrátě vody v krajině. Nedostatek přirozené vlhkosti ovlivňuje nejen obojživelníky, ale i další živočichy vázané na vodní ekosystémy. Urbanizace navíc přispívá k efektu městského tepelného ostrova, zvyšuje okolní teplotu a urychluje vysychání tůní i rozšiřování suchých oblastí.

Zemědělství a odvodňování krajiny

Intenzivní zemědělství přispívá k úbytku mokřadů a lužních lesů. Chemizace navíc kontaminuje vodní zdroje, negativně ovlivňuje vývoj larev obojživelníků a zvyšuje jejich úmrtnost. Odvodňování krajiny a regulace vodních toků narušují přirozený koloběh vody, vedou k vysychání menších vodních ploch a snižují populaci druhů vázaných na tyto ekosystémy.

3c