Informační centrum CHKO Beskydy otevřeno.
19. červen 2015
19. června 2015 proběhlo slavnostní otevření URSUS zážitkového centra v Dolní Lomné. Součástí centra je rovněž Informační středisko CHKO Beskydy, jediné tohoto druhu na území chráněné krajinné oblasti Beskydy. Informační středisko je součástí projektu Domů přírody realizované Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.
Při vstupu do areálu centra nás zaujme zahrada plná dřevěných prvků pro děti a mládež, ale i informačních tabulí a kvízových tabulí pro všechny věkové skupiny. V budově centra najdeme expozici, která má jeden podtext – U všeho byla a je voda. Expozice je plná interaktivních prvků zobrazujících vznik Beskyd, , geologii Beskyd s množstvím exponátů, mapy a fotografie vztažené ke geologii a geomorfologii Jablunkovska a Lysohorské hornatiny zvlášť. Návštěvníka jistě zaujme velký 1,7m vysoký 3D model této oblasti jako ukázka, jak voda po milióny let modelovala toto prostředí. Součástí modelu je i pohled do nitra země – do typické beskydské pseudokrasové jeskyně. Dále expozice pokračuje modelem řeky Lomná z přírodního materiálu, doplněného zástupci zdejší fauny. Pozadí tvoří nádherná fotografie řeky Lomná o velikosti 4x2 metry. „Ještě letos chceme tuto část expozice doplnit o panel „Jak poznáme čistou vodu“ říká spoluautor expozice František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy. Mokřady, Cesta vody a Les jsou dalšími bloky, které zaujmou i náročného návštěvníka. V závěru dolní části expozice zaujme snad každého herbář léčivých rostlin. Součástí expozice je rovněž tabule o chráněné krajinné oblasti Beskydy a o Natuře 2000. K tématu Natury 2000 se vztahují i další 4 panely naturových biotopů. Malí i velcí si mohou „pohrát“ u různých interaktivních prvků, kterými byla expozice doplněna. V horní části budovy je snaha společně s Lesy ČR vybudovat expozici lesa. Součástí budovy je kinosál s možností promítání i 3D filmu, kavárna a místnost pro semináře.
Vedoucí centra Jana Karpecká na slavnostním zahájení zhodnotila náročný postup při budování centra i expozice samé a říká: „Velmi si cením hlavně spolupráce s Agenturou ochrany přírody a krajiny, konkrétně se Správou CHKO Beskydy, bez které bychom expozici nevybudovali.“ Nápady při tvorbě expozice výrazně pomohla pracovnice NP Šumava – Markéta Rudlová a pracovník muzea v Kašperských horách Vladimír Vlk. Obsahová stránka expozice a sestavení použitých prvků pak zbyla na pracovníka Správy CHKO Beskydy Františka Šulgana a vedoucí centra Janu Karpeckou. Grafiku expozice pak řídil Ivo Sumec. Název a logo centra představuje medvěd hnědý, který se v této oblasti přirozeně vyskytuje.