Nahoru

Rysí den

Rysí den

Termín: 11. června 2019 od 10:00 do 16:00
Místo: Dům přírody Českého lesa, Klenčí pod Čerchovem 4

Přijďte do Domu přírody strávit den s rysem ostrovidem, s naší největší kočkovitou šelmou. Připraveny jsou pro vás přednášky, workshopy, filmy.

Rys ostrovid (Lynx lynx), divoce žijící kočkovitá šelma v české krajině již obývá jen Beskydy, Šumavu a Pošumaví. Vzácně zavítá i do blízkého okolí těchto hor a podhůří. Je to plachá, samotářsky žijící šelma, která  loví  srnce, méně jeleny, divoká prasata a hlodavce. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Druhové jméno rysa je spojené s jeho bystrým zrakem, ale i sluch má výtečný. Proto tuto šelmu uvidět v přírodě je v podstatě nereálné. Vždy nás uvidí a uslyší dříve a vyhne se nám.

Rys ostrovid, autor Ondřej Prosický

Rys je zvláště chráněným druhem a patří k silně ohrožený živočichům naší fauny. Většímu rozšíření brání hustě osídlená česká krajina, ale i ilegální lov. Více se dozvíte na přednáškách RNDr. Martina Strnada a Hany Bednářové z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Uvidět můžete i nádherné obrazy a ilustrace zoologa, publicisty a výtvarníka Ludvíka Kunce.

Přihlaste se na emailu: %bzy4Z2k8kpu5f56LTAk-eh_T-M

Rys ostrovid, autor Ondřej Prosický

Autorem všech fotografií je Ondřej Prosický.