Nahoru

Netopýří noc

Na konci prázdnin jsme se i my připojili k mezinárodní noci pro netopýry. Pozvali jsme si velkou znalkyni netopýrů zooložku Petru Hulvovou , aby nám netopýry představila.

‚Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. Jedná se o akci s dlouholetou tradicí, která zaujala mnoho odborníků z celého světa. V roce 2012 se řady organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea, či dokonce i Jižní Amerika, celkem se této akce zúčastňuje na 40 států celého světa. V naší republice se akce koná na cca 40 lokalitách. Lidé, kteří se zúčastní takovéto akce, mají možnost se seznámit se životem netopýrů, s možnostmi jejich ochrany i vědeckým výzkumem, dozví se, jak mohou sami pomoci. Vzhledem ke skutečnosti, že netopýři žijí s námi doslova pod jednou střechou, je dobré vědět o jejich skrytém způsobu života co nejvíc. Pokud budou lidé dobře informováni o životě a chování těchto nočních zvířat, může se společné se soužití zlepšit. (http://www.nyctalus.cz)

Nejdříve nám paní Hulvová netopýry představila. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí. Například, že někteří tropičtí netopýři jsou důležití opylovači tropického ovoce : třeba banánů nebo papáji, avokáda…Že naši netopýři jsou užiteční zase tím, že dokáží spořádat desetitisíce komárů. Náš nejběžnější netopýr je prý netopýr vodní. Paní Hulvová s sebou přivezla ze záchranné stanice Pavlov netopýra ušatého. Kdo se neštítíl, mohl mu nabídnout ke svačince tučného červa. Všichni jsme měli pocit, že aspoň toho ušatého poznáme. Nicméně paní Hulvová nás vyvedla z omylu. V našich krajích žije hodně ušatých netopýrů - kromě ušatého, velkouchý a dlouhouchý a je kumšt je rozeznat. Zjistili jsme, že každý netopýr má jinou strategii lovu potravy. Všichni však používají echolokaci a to každý na jiné frekvenci. Například netopýr řasnatý obletí pavučinu, aby poznal pomocí echolokace, na které straně sedí pavouk. Kdyby to vzal ze špatné strany, zamotal by se do pavučiny a mohlo by ho to stát i život. Netopýři v zimě spí a hledají si úkryty. V létě dělají kolonie samice s mláďaty. Netopýři v Americe tvoří obří kolonie třeba o 40 milionech samiček, které vylétávají za potravou a v jeskyni nechávají svá mláďata. Po příletu ale to svoje mládě mezi těmi 40 miliony mláďat najdou. Ve srovnání s myší, která klidně může mít i 20 mláďat za rok, netopýři mají pouze jedno mládě ročně, proto je každý netopýr nesmírně cenný. Další zajímavostí a novinkou pro zúčastněné bylo, že hodně netopýrů migruje do teplých krajin. Netopýři kromě jeskyní a dutin stromů rádi osidlují lidská obydlí. Můžeme je najít na půdě či ve sklepě. Také na panelácích v různých dírách. Tam však hrozí, že při opravách se ucpe východ a netopýři tam zahynou.

A jak je možno netopýrům pomoci ? Dá se koupit netopýří budka, která se pověsí na strom či na fasádu třeba stodoly, nebo lze zakomponovat speciální budku do zateplení – ty potom nejsou vůbec vidět. Myjsme naši pořídili tady : https://www.zelenadomacnost.com/k/netopyri

Po zkončení poutavého vyprávění jsme vypravili do noci a snažili jsme se netopýry detekovat pomocí ultrazvukového echolokátoru.

Celá akce byla moc zajímavá a poučná. Byli jsme rádi, že zaujala i děti. Kladly mnoho všetečných otázek a dle hlášení zúčastněných doma nadšeně vyprávěly, co se dozvěděly a dokonce si netopýry zvolily jako mluvní cvičení nebo jako téma referátu o savcích. Tak doufáme, že z řad dětí vyrostou příští zoologové.

10384571411index1213

Vycházka k mezinárodnímu dnu mokřadů

Vycházka k mezinárodnímu dnu mokřadů

Termín: 7. února 2015 od 07:30 do 09:00
Místo: Areál Domu přírody Litovelského Pomoraví

Krátká vycházka areálem Domu přírody u Sluňákova po malých tůňkách, mokřinách a kolem řeky (doporučujeme nepromokavou obuv a dalekohled!). Prohlédneme si "budovatelskou" činnost bobří rodiny vedoucí k přirozenému vývoji mokřadu a snad zahlédneme i "modrý drahokam" - ledňáčka.

Šelmí den pro rodiče s dětmi

Šelmí den pro rodiče s dětmi

Termín: 14. února 2015 od 10:00 do 15:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví

Tradiční zimní den plný aktivit pro rodiče s dětmi. Vyzkoušíte si vydří lov, potkáte chytrou lišku, poznáte šelmí stopy, hlasy i jídelníček a nakonec si možná najdete šelmího partnera. Doprovodný program: Beseda a výstava Soužití s velkými šelmami., občerstvení něco na zahřátí. Vycházka na Loveckou chatu.

CESTOPISNÝ VEČER - ÁZERBÁJDŽÁN

CESTOPISNÝ VEČER - ÁZERBÁJDŽÁN

Termín: 5. března 2015 od 18:00 do 20:00
Místo: nám. Bartolomějské 47, Veselí nad Moravou 698 01

V zemi velkých rozdílů se návštěvník se nestačí divit - a to nejen krásám Malého a Velkého Kavkazu, zvláštnostem bahenních sopek a nadčasovosti prastarých skalních rytin...

Kvákání v domu přírody

Termín: 16. března 2015 od 17:30 do 19:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví

Den, kdy se na Sluňákově zastaví obojživelníci při své náročné cestě ze zimovišť do vodních tůní, jezer, rybníků a nádrží. Pokud přijdete také můžete se  s nimi seznámit. Běžně žijící druhy v České republice, jejich životě, zvláštnosti, ochrana. Testík s malou odměnou. Večerní vycházka žabím koncertem a vodním životem tůní. Dopoledne programy pro přihlášené kolektivy žáků základních škol.

Soví noc v Domu přírody

Soví noc v Domu přírody

Termín: 20. března 2015 od 18:00 do 21:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví, centrum Sluňákov

Setkání živými sovami ze stanice pro handicapované živočichy. Představení našich druhů sov a sovích hlasů. Rodinný a soukromý život sov. Pohlaďte si je, vyfotografujte se s nimi. Večerní vycházka, při které se pokusíme nalákat místní kalouse a puštíky k zahoukání pomocí hlasových nahrávek. Vhodné i pro děti, které vydrží vzhůru po sovím způsobu.

Kterak se bobři v našem Domu (přírody) usadili

Kterak se bobři v našem Domu (přírody) usadili

Termín: 21. března 2015 od 09:00 do 11:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví, centrum Sluňákov

Přijďte se podívat do míst, kde si našel domov bobří páreček. Dramatické osudy malého bobra, ucpaný rybník a nakonec melodrama se šťastným koncem. Rodinný život našich bobrů obytná ložnice, trucovna i spižírna. Jak bobři pomáhají s péčí o vzdělávací areál. Průvodce RNDr.Vlastimil Kostkan,PhD.

Martin Golec: Lichtensteinský areál mezi Vranovem a Křtinami

Martin Golec: Lichtensteinský areál mezi Vranovem a Křtinami

Termín: 24. března 2015 od 18:00 do 20:00
Místo: Muzeum umění Olomouc – sál Divadlo hudby

Lichtensteinský areál mezi Vranovem a Křtinami Významnou krajinnou památkou mezi Vranovem u Brna a Křtinami byl rozsáhlý areál romantizujících úprav z přelomu 18. a 19. století.

Jarní tvoření

Jarní tvoření

Termín: 2. dubna 2015
Místo: Jablunkov - Stará pošta

Hořečky, nejvzácnější kytky jižních Čech

Hořečky, nejvzácnější kytky jižních Čech

Termín: 9. dubna 2015 od 18:00 do 20:00
Místo: Informační středisko Blanský les - Holubov

Život květiny pastvin. Přednáška RNDr. Jiřího Brabce o těchto vzácných rostlinách.

Zahájení turistické sezóny

Termín: 11. dubna 2015 od 09:00 do 15:00
Místo: Litovel, Náměstí Přemysla Otakara, okolí Litovle

Výstava 40 let CHKO Slavkovský les

Výstava 40 let CHKO Slavkovský les

Termín: 14. dubna 2015 od 17:00 — 10. května 2015 do 17:00
Místo: Muzeum Českého lesa v Tachově

Putovní výstava o CHKO Slavkovský les vzniklá ke 40. výročí založení

Výstava obrazů zachycujících Blanský les

Termín: 17. dubna 2015 — 17. května 2015
Místo: budova muzea v Horní ulici č. 152, Ćeský Krumlov

KLEŤ A BLANSKÝ LES krajina v obrazech - výstava krajinomaleb v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Přístupná až do 17. května.

Brány památek dokořán

Brány památek dokořán

Termín: 17. dubna 2015 od 09:00 do 17:00
Místo: Dům přírody Třeboňska

Dům přírody Třeboňska se nachází v historických prostorách zámku v Třeboni. Proto se v pátek 17. dubna již podruhé připojí k celostátní akci Brány památek dokořán. Umožníme návštěvníkům zdarma nahlédnout do expozice a čekají je také další překvapení.

Den Země 2015 – 23. ročník úklidu Moravského krasu

Den Země 2015 – 23. ročník úklidu Moravského krasu

Termín: 18. dubna 2015
Místo: Moravský kras - upřesnění v textu

V sobotu 18. dubna 2015 se koná již tradiční jarní úklid Moravského krasu, který je organizován v rámci celosvětové akce "Den Země".

Genius pocit: Dům přírody Litovelského Pomoraví, park Nové Zámky a křížová cesta v Rudě

Genius pocit: Dům přírody Litovelského Pomoraví, park Nové Zámky a křížová cesta v Rudě

Termín: 18. dubna 2015 od 08:00 do 16:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví

Výlet autobusem z Horky se třemi zastaveními v místech ovlivněných člověkem. Sraz v 8:00 před nízkoenergetickým domem (Sluňákov) v Horce nad Moravou. Nutno se přihlásit do 10. 4. na emailu jana.vyhnakova(zavináč)slunakov.cz, případně na tel. 585 378 345.

Pochod Blanským lesem

Pochod Blanským lesem

Termín: 18. dubna 2015 od 09:20 do 16:00
Místo: Sraz účastníků je na autobusové zastávce Kosov u Kamenného Újezda.

Tradiční jarní výlet s průvodcem přes území CHKO Blanský les.

Den snů v živelné krajině

Den snů v živelné krajině

Termín: 18. dubna 2015 od 10:00 do 19:00
Místo: Dům přírody Litoveljavascript:vizus.cms.dialog.open('/cms/index.php?cmd=cms%3Adialog.lského Pomoraví

Autoři expozice Domu přírody čekají na návštěvníky společně se svými přáteli, aby je potěšili programem snů. Dopoledne komentované prohlídky areálu Domu přírody.

EKOJARMARK

EKOJARMARK

Termín: 18. dubna 2015 od 13:00 do 18:00
Místo: Veselí nad Moravou (prostor za ZUŠ, kinem a KD)

Akce pořádaná při příležitosti výročí Dne Země, jenž oživí centrum města Veselí nad Moravou, kde si každý přijde na své díky nejrůznějším aktivitám. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit...

Exkurze - Pamětníci chladných stepí

Exkurze - Pamětníci chladných stepí

Termín: 19. dubna 2015
Místo: Blatnička (u kostela)

Vycházka do podhůří Bílých Karpat nás zavede k zajímavým druhům rostlin, které se zde vyskytovaly už v dobách lovců mamutů.

Vranovsko – křtinský lichtensteinský areál., průvodce Martin Golec

Vranovsko – křtinský lichtensteinský areál., průvodce Martin Golec

Termín: 19. dubna 2015 od 08:30 do 18:00
Místo: Sraz pro přihlášené na v 8.30 v Olomouci na parkovišti u Tržnice.

Poutní Křtiny, Býčí skála zevnitř, opékání vlastních buřtů před Býčí skálou, pěší přechod přes jeskyni Jáchymku na Starou huť u Adamova, muzeum Stará huť u Adamova, obhlídka Vranova u Brna.

Setkání s rysem

Setkání s rysem

Termín: 20. dubna 2015 od 18:00 do 20:00
Místo: sál obecního úřadu Holubov

Povídání o životě rysů - přijde i živý rysí kocour.

Den Země

Termín: 22. dubna 2015 od 08:00 do 13:00
Místo: Chvalšiny - náměstí

Poznávací a soutěžní dopoledne s tématy přírody a ochrany životního prostředí u příležitosti Dne Země. Pořádá MAS Blanský les - Netolicko.

Den Země

Den Země

Termín: 22. dubna 2015 od 09:00 do 17:00
Místo: Dům přírody Třeboňska

Ve středu 22. dubna se zapojíme do oslav Dne Země. Od 9 do 12 hodin se budeme podílet na akci pro 1. stupeň základních škol v zámeckém parku a od 13 hodin nabídneme doprovodný program návštěvníkům Domu přírody.

Neváhej a choď

Termín: 24. dubna 2015 — 25. dubna 2015
Místo: Nové Město na Moravě

Pochody na 6 - 100 km

Vítání ptačího zpěvu v Domu přírody

Vítání ptačího zpěvu v Domu přírody

Termín: 25. dubna 2015 od 07:30 do 10:00
Místo: Dům přírody Litovelského Pomoraví

Jarní procházka novým areálem DPLP kolem rybníčků, tůněk a řeky a v jejím průběhu povídání (nejen) o ptácích  a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti, kontroly a rozvěšování (nejen) ptačích budek – vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohledy s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším výletem do Litovelského Pomoraví.

Den Země

Termín: 25. dubna 2015 od 10:00 do 17:00
Místo: Arboretum Bukovina

Údolní nivou Medvědího potoka

Údolní nivou Medvědího potoka

Termín: 26. dubna 2015
Místo: Česká Kubice

V neděli 26. dubna se uskuteční botanická exkurze v okolí České Kubice

Za kynžvartskými kyselkami

Za kynžvartskými kyselkami

Termín: 26. dubna 2015 od 11:00 do 17:00
Místo: Kynžvartské kyselky

Pojďte společně s námi odemknout prameny kynžvartských kyselek - Liščí, Kančí a Jezevčí

JAK UČIT POLY

JAK UČIT POLY

Termín: 28. dubna 2015 od 08:00 do 16:00
Místo: viz program v pozvánce

Jak učit POLY - rozvoj kompetencí pro polytechnické vzdělávání v mateřských školách.
Nabídka kurzů, seminářů, exkurzí a stáží.

Orchideje u Brloha

Orchideje u Brloha

Termín: 28. dubna 2015 od 14:00 do 15:00
Místo: PP Na Stráži, sraz na autobusové zastávce Brloh

Vycházka za orchidejemi u Brloha do přírodní památky Na Stráži.