Nahoru

Netopýří noc

Na konci prázdnin jsme se i my připojili k mezinárodní noci pro netopýry. Pozvali jsme si velkou znalkyni netopýrů zooložku Petru Hulvovou , aby nám netopýry představila.

‚Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. Jedná se o akci s dlouholetou tradicí, která zaujala mnoho odborníků z celého světa. V roce 2012 se řady organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea, či dokonce i Jižní Amerika, celkem se této akce zúčastňuje na 40 států celého světa. V naší republice se akce koná na cca 40 lokalitách. Lidé, kteří se zúčastní takovéto akce, mají možnost se seznámit se životem netopýrů, s možnostmi jejich ochrany i vědeckým výzkumem, dozví se, jak mohou sami pomoci. Vzhledem ke skutečnosti, že netopýři žijí s námi doslova pod jednou střechou, je dobré vědět o jejich skrytém způsobu života co nejvíc. Pokud budou lidé dobře informováni o životě a chování těchto nočních zvířat, může se společné se soužití zlepšit. (http://www.nyctalus.cz)

Nejdříve nám paní Hulvová netopýry představila. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí. Například, že někteří tropičtí netopýři jsou důležití opylovači tropického ovoce : třeba banánů nebo papáji, avokáda…Že naši netopýři jsou užiteční zase tím, že dokáží spořádat desetitisíce komárů. Náš nejběžnější netopýr je prý netopýr vodní. Paní Hulvová s sebou přivezla ze záchranné stanice Pavlov netopýra ušatého. Kdo se neštítíl, mohl mu nabídnout ke svačince tučného červa. Všichni jsme měli pocit, že aspoň toho ušatého poznáme. Nicméně paní Hulvová nás vyvedla z omylu. V našich krajích žije hodně ušatých netopýrů - kromě ušatého, velkouchý a dlouhouchý a je kumšt je rozeznat. Zjistili jsme, že každý netopýr má jinou strategii lovu potravy. Všichni však používají echolokaci a to každý na jiné frekvenci. Například netopýr řasnatý obletí pavučinu, aby poznal pomocí echolokace, na které straně sedí pavouk. Kdyby to vzal ze špatné strany, zamotal by se do pavučiny a mohlo by ho to stát i život. Netopýři v zimě spí a hledají si úkryty. V létě dělají kolonie samice s mláďaty. Netopýři v Americe tvoří obří kolonie třeba o 40 milionech samiček, které vylétávají za potravou a v jeskyni nechávají svá mláďata. Po příletu ale to svoje mládě mezi těmi 40 miliony mláďat najdou. Ve srovnání s myší, která klidně může mít i 20 mláďat za rok, netopýři mají pouze jedno mládě ročně, proto je každý netopýr nesmírně cenný. Další zajímavostí a novinkou pro zúčastněné bylo, že hodně netopýrů migruje do teplých krajin. Netopýři kromě jeskyní a dutin stromů rádi osidlují lidská obydlí. Můžeme je najít na půdě či ve sklepě. Také na panelácích v různých dírách. Tam však hrozí, že při opravách se ucpe východ a netopýři tam zahynou.

A jak je možno netopýrům pomoci ? Dá se koupit netopýří budka, která se pověsí na strom či na fasádu třeba stodoly, nebo lze zakomponovat speciální budku do zateplení – ty potom nejsou vůbec vidět. Myjsme naši pořídili tady : https://www.zelenadomacnost.com/k/netopyri

Po zkončení poutavého vyprávění jsme vypravili do noci a snažili jsme se netopýry detekovat pomocí ultrazvukového echolokátoru.

Celá akce byla moc zajímavá a poučná. Byli jsme rádi, že zaujala i děti. Kladly mnoho všetečných otázek a dle hlášení zúčastněných doma nadšeně vyprávěly, co se dozvěděly a dokonce si netopýry zvolily jako mluvní cvičení nebo jako téma referátu o savcích. Tak doufáme, že z řad dětí vyrostou příští zoologové.

10384571411index1213