Vítání ptačího zpěvu 2025
Dům přírody Moravského krasu ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Českou společností ornitologickou uspořádal 13. dubna 2025 procházku pro lidi se zájmem o ptáky: Vítání ptačího zpěvu.
Našim odborným průvodcem byl ornitolog Mgr. Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny, který nám odhalil taje ptačího zpěvu a ukázal nejednoho ranního zpěváka.
Po ránu je totiž ptačí zpěv nejintenzivnější a nám se podařilo mnoho z těch, co jsme slyšeli nakonec i uvidět, ikdyž v některých případech, to bylo na trpělivost pozorovatele dost náročné.
A co, že jsme slyšeli? A poctivě zapisovali do Avifu (Faunistická databáze ČSO).
Faunistická databáze ČSO je určena všem zájemcům o ptactvo z řad široké veřejnosti, amatérských ornitologů, birdwatcherů i vědců. Slouží ke sdílení a uchovávání záznamů o pozorování všech druhů ptáků na území Česka. Avif má tři hlavní účely:
- sdílení zajímavých pozorování v reálném čase,
- sběr údajů o výskytu druhů pro využití ve výzkumu a ochraně ptáků,
- podpora a propagace ornitologie a pozorování ptáků.
Ptáci slyšeni a pozorování 13. 4. 2025 na akci Vítání ptačího zpěvu u Domu přírody Moravského krasu v Pustém žlebu:
Pěnkava černohlavá
Budníček menší – slyšeli jsme
Pěnkava obecná
Červenka obecná
Kos černý
Králíček ohnivý – slyšeli jsme
Skorec vodní + hnízdo
Konipas horský, bílý
Strakapoud – slyšeli jsme
Kachna divoká
Šoupálek dlouhoprstý – slyšeli jsme
Zajímavým zpestřením bylo pozorování u řeky Punkvy, kde jsme měli za úkol najít hnízdo skorce vodního. Hnízdo bylo po malé nápovědě od Tomáše Růžičky objeveno téměř nejmladším členem výpravy, který se projevil jako "zkušený ornitolog".
A kdyby někdo nevěděl jak vypadá hnízdo skorce vodního, tak si představte hromadu mechu přilepenou na skálu. Protože jsem čekali tiše v ústraní, nakonec se nám poštěstilo uvidět i oba z páru skorce vodního. A než jsme opustili pozorovací místo u řeky, proletěl nám přímo "pod nosem" konipas bílý.
Návštěvníci Vítání ptačího zpěvu, jako lidé zajímající se o ptáky, již měli sami mnoho zkušeností z pozorováním ptáků a rádi se o své zážitky s ostatními podělili. Takže už od počátku procházky někteří napovídali, které ptáky slyšíme. A jak jsme se naučili v ptačím zpěvu rozeznat budníčka menšího, zdálo se, že stále letí s námi.
Naše Vítání ptačího zpěvu bylo ukončeno u vchodu do Punkevních jeskyní, kde jsme si ještě rozdali materiály poskytnuté Českým svazem ornitologickým (ČSO) pro účastníky akce. Nejmenší dostali magnetky s ptákem roku 2025 Konipasem horským. Pro zájemce jsme měli několik výtisků časopisu Ptačí svět a další propagační letáky od ČSO. Tímto ČSO děkujeme za poskytnuté materiály i propagaci akce na jejich webových stránkách.
A kdo chce příští rok vyrazit s námi na Vítání ptačího zpěvu, sledujte naše webové stránky ohledně termínu. Nebo vyberte na webu ČSO ještě z dalších akci konaných ve vašem okolí ještě letos:
Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2025 • Česká společnost ornitologická
foto a text Vladimíra Zemánková