Nahoru

Expozice o včelařství Roberta Smolíka

Expozice včelařství

18. srpen 2017

Přijeďte se podívat na expozici Roberta Smolíka o včelařství do Litovelského Pomoraví.

Expozice o včelařství Roberta Smolíka Malá expozice včelařství nemůže přinést vyčerpávající pohled na historii, techniky, produkty, nebo sociální rozměr tohoto fenoménu. Může však nabídnout nahlédnutí do jedinečného přátelství. Při prvním kontaktu se včelami a včelaři jsem byl překvapen silou tohoto vztahu, Informační středisko_expozice včelařstvíkterý byl na první pohled hlubší, než obscedantní nadšení  hobbysty, nebo často učelové vztahy zemědělce. Fascinovalo mě to spojení mezi tak odlišnými druhy, doprovázené nepředstíranou pokorou a deklarovanou nedokonalostí tváří tvář včelstvu.

 Expozice o včelařství Roberta Smolíka

A přes včelstvo i ta detailní znalost prostředí a jeho změn v čase, nutnost vnímat drobné změny počasí a intervaly kvetení rostlin. Ten vlastně utopický vztah mezi člověkem, včelstvem a stromem, mě naplnil velkou nadějí. Nadějí, že ještě existují cesty zpět, že jsme za sebou ještě nespálily všechny mosty, a že ta cesta je možná strašně jednoduchá, jen ji ve své sebestřednosti přehlížíme.

Repliky historických úlů od Roberta Smolíka

A právě autenticita tohoto vztahu, založená na co největším propojením a porozumění světu tak jinému než je ten náš lidský, je základní téma této expozice.

Nečekejte, že včelařství po návštěvě v Šargounu porozumíme, že ho zařadíte do škatulky znám a vím. Pokud budete mít štěstí může vás naše expozice  zavést na začátek cesty. Na jejím konci pak budete moci, spolu s mnoha starými včelaři,  říct : že vlastně po těch letech s včelami nerozumíte ničemu. A to je asi dobrá perspektiva.

Robert Smolík (autor expozice)