Nahoru
Vyhledávání

Výstava 8 fotografií k 80. narozeninám Stanislava Wiesera v Mariánských Lázních

Výstava 8 fotografií k  80. narozeninám Stanislava Wiesera v Mariánských Lázních

15. září 2020

Proměna krajiny okem jednoho fotografa...

Na podzim měsíc a půl od 16. září do 30. října 2020 je v Mariánských Lázních v budově Správy CHKO Slavkovský les k vidění výstava vytvořená k příležitosti 80. narozenin bývalého pracovníka Správy CHKO Slavkovský les a dlouholetého spolupracovníka Muzea Karlovy Vary Ing. Stanislava Wiesera. V osmi obrazech a jejich příbězích představuje fotografa, ochránce přírody, turistu a především milovníka rozmanitých krajin Karlovarska, které dokumentuje už 55 let. Výstava je volně zdarma ke zhlédnutí v pracovní dny.

Osobnost Karlovarského kraje, Ing. Stanislav Wieser, je rodákem z Kutné Hory, preview-4725-stanislav-wieser-1aale od dětství žijící v Podkrkonoší. Po studiu na stavební fakultě ČVUT v Praze se vrátil do Trutnova, avšak od roku 1965 až dosud žije v Karlových Varech. Od svých studentských let rozvíjel vlastním studiem zájem o botaniku a dále o obor fotografie a filmu. Začínal v Podkrkonoší fotografovat deskovým a filmovým aparátem na formát snímků 9x6 cm. Od svých 15 let fotografoval na kinofilm – až do té doby sahá ohlédnutí na prvním z osmi vystavovaných snímků.

Od roku 1977 začal spolupracovat se Správou CHKO Slavkovský les a pravidelně přispíval svými fotografiemi a články do časopisu Arnika. Na jeho kontě je již několik desítek článků, které doposud pro Arniku napsal. Pro aktiv dobrovolných spolupracovníků Správy CHKO přednášel k pásmům diapozitivů a podobnou činnost vyvíjí dosud pro různé zájmové organizace.

Publikační činnost zkusil v roce 1965 spojením psaného textu s vlastními fotografiemi v redakcích časopisů „Krásy domova“ a „Živa“. K redakční spolupráci byl vyzván nakladatelstvím Olympia při zakládání nového časopisu „Turista – magazín na cestu“ v roce 1969. Zde v redakční spolupráci pokračoval mnoho let a dosud je lektorem následného časopisu „Turista“. Spolupráci navázal i v jiných v časopisech zaměřených na popularizaci přírody a na turistiku. Autorsky se podílel texty a fotografiemi v publikacích vydávaných v nakladatelstvích Olympia Praha a Academia Praha, později po roce 1990 v mnoha dalších. Spolupracuje s vydavatelstvím turistických map Klubu českých turistů.

Od roku 2006 je v důchodu, ale dále spolupracuje s ochranou přírody. Jen nyní zaznamenává své fotografické pohledy na miniaturních čipech digitálních přístrojů.