Nahoru

Vůně jablečného štrúdlu přilákala davy

Vůně jablečného štrúdlu přilákala davy

15. říjen 2019

Osmý ročník v duchu babího léta...

Prosluněná neděle 13. října byla v Mariánských Lázních provoněna vůní štrúdlu a jablek. Na zdejší kolonádě se totiž konal již osmý ročník Lázeňského festivalu jablek. Návštěvníci festivalu si mohli bohatého programu užívat celý den a poznávat jablka a další podzimní plody z rozmanitých úhlů pohledu. 

Organizátoři festivalu z Karlovarského kraje, Správy CHKO Slavkovský les a města Mariánské Lázně připravili pro návštěvníky pestrý program na oslavu podzimní sklizně, i když ta letošní bohužel na našich ovocných stromech velká nebyla. „Letos nám na festivalu přálo počasí a užili jsme si nádherné babí léto. Velmi nás těší, že na kolonádu zavítali tisíce lidí. Slyšeli jsme od nich veskrze jen pozitivní reakce,“ hodnotí akci ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček.

Příchozí nevynechali jarmark místních výrobců a řemeslníků s tématikou jablek a podzimu. Kupovaly se jak čerstvá či sušená jablka, tak i jablka v tekutém stavu nebo zpracovaná třeba v moučnících. Po celý den byly na kolonádě vystavovány podzimních plody starých krajových odrůd (jablka a hrušky), jež jsou dodnes k nalezení v mnoha zahrádkách, sadech či alejích kolem cest, a také zahrádkářské výpěstky místních zahrádkářů. „Festivalem chceme vyzdvihnout téma starých ovocných stromů a upozornit širokou veřejnost na důležitost tohoto krajinotvorného prvku v naší krajině,“ vysvětluje Jindřich Horáček. Návštěvníci si mohli vystavené vzorky prohlédnout, očichat a některé i ochutnat. Mnozí využili příležitost a získali odbornou radu o pomologii a pěstování ovocných stromů od zástupců Ekologického centra Meluzína a Genových sadů Tachovska přímo na místě výstavy. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované zdejšími zahrádkáři, jehož hlavní cenu si letos odnesla mariánskolázeňská obyvatelka paní Jaroslava Princlová.

Pod taktovkou místní hotelové školy probíhala již poněkolikáté soutěž o nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních, které se mohla zúčastnit široká veřejnost z řad profesionálních i laických pekařek a pekařů z našeho regionu. Vítězkou se nakonec stala studentka hotelové školy. Pekařské umění zdejších studentů ocenila většina návštěvníků při ochutnávce voňavého jablečného štrúdlu. 

„Chtěli bychom, aby náš festival mohli společně navštívit celé rodiny od malých dětí až po prarodiče. Snažíme se, aby u nás návštěvníci nenudili a našli, co je zajímá,“ říká Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les. Děti i jejich dospělý doprovod se mohly zúčastnit výtvarné soutěže na téma „Jablečný skřítek“, zahrát si společenskou hru nebo si v tvůrčích dílnách vyrobit některý z výrobků s tématem jablíček. „Sešly se nám desítky originálních ztvárnění jablečných skřítků a nebyl lehký úkol vybrat jen pět nejlepších, které oceníme. Ale drobnost od nás dostal každý malý kreslíř,“ přiznává jedna z organizátorek Helena Baranovská z Karlovarského kraje.

Slavnostního zahájení festivalu a vyhlášení proběhlých soutěží se zúčastnil radní Karlovarského kraje Karel Jakobec, starosta Mariánských Lázní Martin Kalina a ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček. Program byl jako vždy ozdoben slavnostní salvou ostrostřelců ze Stříbra. Festival zpestřili svým hudebním vystoupením osobitý plzeňský patriot Míša Leichta z bluegrassové skupiny COP se synem Bertem a česko-americké trio Dobré ráno blues band, jež sluncem zalitou kolonádu plnou návštěvníků roztleskali svou energií, hravostí a bravurními instrumentálními výkony.