Nahoru

Voňavý jablečný festival se vrací do Mariánských Lázní

Voňavý jablečný festival se vrací do Mariánských Lázních

4. říjen 2021

Oslavte podzimní sklizeň s námi

Po roční vynucené výluce se na podzimní scénu kolonády v Mariánských Lázních v neděli 10. října od 10 hodin vrací tradiční Lázeňský festival jablek. „Již devátým rokem pořádáme v Mariánských Lázních pohodovou akci, která je neodmyslitelně spjata s vůní čerstvých jablek a jablečného štrúdlu,“ říká Jindřich Horáček, ředitel AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les a dodává: „Festival pořádáme s Karlovarským krajem. Myslím, že se nám daří ukázat lidem důležitost místních produktů z ekologicky fungující krajiny.“ Pestrý program nabídne výstavu odrůd ovoce typického pro náš kraj, soutěž rozmanitých jablečných moučníků, hlasování o nejkrásnější jablko, pochoutky z regionálních surovin i zábavné aktivity pro rodiny s dětmi.

„Po pauze způsobené koronavirovou pandemií se opět vrací Lázeňský festival jablek na mariánskolázeňskou kolonádu, proto bych chtěl pozvat obyvatele města, celého kraje, rodiny s  dětmi i lázeňské hosty, aby se přišli pobavit, pomohli nám vybrat nejkrásnější jablko nebo zkusili s dětmi výtvarnou soutěž „Jabloňový duch“. Součástí akce je i vyhlášení vítězů naší soutěže Dobrota Karlovarského kraje o prestižní značku kvality regionálních výrobců potravin. Moc se na všechny těšíme, snad nám bude přát počasí,“ doufá uvolněný krajský zastupitel pro oblast životního prostředí Karel Jakobec. Příchozí určitě nevynechají jarmark místních výrobců a řemeslníků s tématikou jablek a podzimu. Samozřejmě nebude chybět výstava podzimních plodů starých krajových odrůd ovoce, především jablek a hrušek, a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací. Návštěvníci si mohou vystavené vzorky prohlédnout, očichat a některé i ochutnat. Zároveň se zájemci o pomologii mohou zeptat odborníků a pěstitelů přímo na místě výstavy, co je zajímá. „Festivalem chceme vyzdvihnout téma starých ovocných stromů a upozornit širokou veřejnost na důležitost tohoto krajinotvorného prvku v naší krajině,“ vysvětluje Jindřich Horáček.

Děti se mohou dopoledne kromě výtvarné soutěže zabavit hraním některé z jablečných her. Souběžně s aktivitami pro děti se bude v jižní části kolonády již tradičně ochutnávat a hodnotit nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních, který organizačně zajišťuje zdejší Hotelová škola. Soutěže se může zúčastnit široká veřejnost z řad profesionálních i laických pekařek a pekařů z našeho regionu. “Odpoledne máme ještě pro děti i dospělé připravené tvůrčí dílny, kde si vyrobí vlastní výrobky s jablečným motivem, jako hezkou vzpomínku na náš festivalový den,” zve Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les. Při slavnostním zahájení festivalu nesmí chybět salva Privilegovaného měšťanského střeleckého sboru královského města Stříbra. Chystá se také dopolední hudební vystoupení chebské bluesové skupiny Bernard Blues Band a festival završí odpoledne koncert kapely Hillbillies, hrající americký country-rock. 

Na přátelské setkání s jablečnou tématikou Vás co nejsrdečněji zvou pořadatelé akce: Karlovarský kraj, AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Město Mariánské Lázně, Léčebné lázně Mariánské Lázně, a. s., Český zahrádkářský svaz, Hotelová škola Mariánské Lázně, Ekologické centrum Meluzína, Genové sady Tachovska a Technický a dopravní servis Mariánské Lázně, s. r. o.

Akce se uskuteční za dodržení všech aktuálních opatření proti šíření nákazy koronavirem.