Nahoru

Sledujte přírodu? Našli jste veverku...

Sledujte přírodu? Našli jste veverku...

4. červenec 2018

Zapojte se do mapování veverky u nás i Vy !!!

Kdo by neznal veverku! Roztomilé zvířátko s huňatým ocasem, které známe snad všichni. Asi není nikdo, kdo by ji na chvíli nezahlédl v lese nebo městském parku. Veverka je chráněným druhem ve většině zemí Evropy.

Pomozte nám zmapovat, kde všude VEVERKY OBECNÉ u nás žijí a jakou mají barvu. Informace o výskytu v naší databázi ukazují, že existují místa, odkud nemáme zatím žádné pozorování. Pomozte nám je zaplnit. Zadejte své pozorování do mobilní aplikace BioLog (v poznámce uveďte zbarvení veverky).

 

Čím se živí?

Veverka patří mezi hlodavce a má tedy dobře vyvinuté přední řezáky. Nejraději má semena šišek nebo houby, ale též oříšky a různé plody. Hledáním potravy tráví 60-80 % dne. Část nalezené potravy si schovává do tzv. spižíren v dutinách stromů nebo zahrabává do země. Zásoby pak využívá v zimě.

Jak žije?

Veverka je samotář, kromě období rozmnožování pobývá nejraději sama. Staví si kulovitá hnízda na silnějších větvích v korunách stromů nebo výjimečně i v dutinách stromů. Může mít až dva vrhy mláďat za rok a v každém vrhu má obvykle 2-3 veverčata. Veverka v zimě neupadá do zimního spánku, a proto není výjimkou se s ní setkat i v zasněženém lese.

Rezavá nebo černá?

Veverka má variabilní zbarvení. Nejčastěji je rezavá nebo hnědá, někdy černá. Zdá se, že černé veverky jsou spíše ve vyšších nadmořských výškách a rezavé v nížinách. Ale vždy jde o jeden a týž druh - veverku obecnou.    

   veverka 2

Ohrožení

Ve Velké Británii vytlačuje veverku obecnou nepůvodní veverka popelavá ze Severní Ameriky, která je větší a agresivnější. Šíření tohoto druhu bylo zaznamenáno i v severní Itálii a mohlo by do budoucna znamenat nerovnou konkurenci i pro naši veverku.

Není výjimkou, že lidé najdou hnízdo s mladými veverkami po silném větru nebo po těžbě na zemi. V takovém případě poskytnou mladým veverkám první pomoc v Národní síti záchranných stanic (www.zvirevnouzi.cz) nebo ve specializované záchranné stanici pro veverky PINKY (www.veveratka.cz). Spolupracující organizace je také ČSOP (www.csop.cz).