Nahoru

Netopýří hemžení na západě Čech

Netopýří hemžení na západě Čech

9. srpen 2019

Blíží se další ročník Mezinárodní noci pro netopýry!

Blíží se další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Připraveno je opět více než 50 akcí v různých koutech České republiky. Také v Karlovarském kraji budou poslední prázdninové víkendy patřit netopýrům. Můžete si i se svými dětmi zpestřit večer a vybrat si hned jednu ze tří netopýřích nocí pořádaných Správou CHKO Slavkovský les v roce 2019. Poznáte nejen tajuplný svět netopýrů, ale též navštívíte zajímavá místa, jako jsou staré štoly, sklepení, hrady a zámky. V sobotu 24. srpna se koná netopýří noc na zámku Kynžvart, další víkend pak v pátek 30. srpna se s netopýry můžete potkat u dolu Jeroným a nejbohatší netopýří program návštěvníky čeká v sobotu 31. srpna na zámku Valeč.

„Při netopýřích nocích se můžete setkat tváří v tvář s tajemnými nočními tvory - netopýry. V Karlovarském kraji tyto akce koncipujeme záměrně jako putovní, abychom co největšímu spektru lidí mohli ukázat půvab záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců přímo v místě jejich bydliště,“ přiznává jedna z organizátorek Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les. “Mnoho druhů netopýrů dnes využívá úkryty v lidských stavbách či ve stromech v parcích a zahradách. Lidé tak s netopýry žijí pod jednou střechou a někdy mají z jejich přítomnosti zbytečné obavy. Netopýří noci jsou dobrou příležitostí, jak široké veřejnosti přiblížit vlastnosti těchto zajímavých živočichů a zároveň ukázat, že soužití s netopýry zdaleka nemusí představovat problém,“ říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, jenž je hlavním koordinátorem akce v ČR. Většinu z 27 druhů našich netopýrů odborníci pravidelně monitorují jak na zimovištích, tak v letních koloniích a při podzimním swarmingu („netopýřím rojení“). Základní údaje o jejich výskytu získávají tedy po celý rok. Ale právě začátek podzimu je pro pořádání akce netopýří noc ideální – netopýři v tuto roční dobu během noci zaletují ke vletům do podzemních prostor, často i ze značných vzdáleností. Lze tak ukázat živé netopýry v jejich přirozeném prostředí a představit veřejnosti, že není potřeba mít z netopýrů strach. Navíc se lidé mohou dozvědět o způsobech výzkumu a ochrany těchto vzácných a chráněných létajících savců.

Mezinárodní noc pro netopýry se těší velkému ohlasu dětí i dospělých. Jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka netopýry si u nás každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků. „Také na letošní rok jsme si přichystali bohatý program s netopýří tématikou. Návštěvníci se mohou těšit na populárně naučné přednášky s promítáním filmů, výstavu fotografií, ukázky odchytu do sítí a poslech netopýřích hovorů během letu díky ultrazvukovému detektoru. Již tradiční součástí programu větších sobotních nocí jsou netopýří hry a soutěže pro děti,” doplňuje Jana Rolková. “Zhruba po 21 hodině očekáváme, že ukážeme již první odchycené netopýry, chytat do sítí budeme dále do nočních hodin. Úspěšnost odchytu však závisí do značné míry na počasí,” vysvětluje Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les a dodává: „Méně invazivní metodou výzkumu netopýrů je využití ultrazvukového detektoru. Díky němu nahlédneme do světa lidskému uchu neslyšitelných signálů, kterými se tito noční tvorové při letu dorozumívají.“

Kam se tedy za netopýry v Karlovarském kraji vypravit? V sobotu 24. srpna od 19:00 se koná netopýří noc na zámku Kynžvart. O týden později v pátek 30. srpna začíná netopýří noc u dolu Jeroným od 20:00. Dorazit sem ale můžete už dříve a prohlédnout si podzemí unikátního středověkého důlního díla Jeroným. Vyvrcholení netopýřích nocí bude pak v sobotu 31. srpna od 19:00 na zámku Valeč, kde bude připraven nejpestřejší program pro dětské i dospělé návštěvníky. Přijďte se setkat s netopýry i s lidmi, jež se zabývají jejich výzkumem a ochranou. Seznamte se se sympatickými tajuplnými nočními tvory, kteří jsou možná i vašimi nejbližšími sousedy. A nezapomeňte vzít si sebou baterku a teplé oblečení. Vstup na všechny netopýří noci je zdarma (kromě vstupu do podzemí dolu Jeroným). Změna programu je vyhrazena.

Na přátelské setkání s netopýry (a nejen s nimi) a symbolické rozloučení s letními prázdninami vás co nejsrdečněji zvou pořadatelé akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Kladská, Národní památkový ústav, Zámek Kynžvart a Zámek Valeč, Muzeum Sokolov, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Dalšími partnery akce jsou Karlovarský kraj a portál Živý kraj. Pořádáno v rámci programu ČSOP “Ochrana biodiverzity”, podpořeného generálními partnery Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Lesy ČR, s. p.