Nahoru

Nejnovější čísla Arniky právě k mání

Nejnovější čísla Arniky právě k mání

13. únor 2019

časopis o přírodě Karlovarského kraje pro obyvatele a obdivovatele Karlovarského kraje

Příznivci přírody a historie Karlovarského kraje, kterým se ještě nedostalo do rukou poslední vydání časopisu Arnika z roku 2018, mají možnost si ho vyzvednout v některém z distribučních míst nebo přečíst elektronicky kdykoliv na internetu. Časopis Arnika se zaměřuje na nejzajímavější události a nejnovější objevy ze Slavkovského lesa a Karlovarského kraje za uplynulý rok, především z oblasti přírodních věd, ochrany přírody, vlastivědy a historie.

Časopis Arnika vychází dvakrát ročně a vydává ho Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Kladská za finanční podpory Karlovarského kraje. Volně ke čtení je na webu www.casopis-arnika.cz, kde lze dohledat také kompletní archiv tohoto časopisu, vydávaného již od roku 1975. V tištěné podobě je k dostání např. na Správě CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních a v Karlových Varech, v Muzeu Cheb, Muzeu Karlovy Vary, Muzeu Sokolov či Muzeu Královská mincovna Jáchymov nebo v infocentru v Sokolově. Chcete-li časopis pravidelně odebírat, můžete si o něj napsat na adresu: redakce.arnika@email.cz.

V tomto čísle Arniky si můžete přečíst třeba výsledky mapování plcha velkého v Karlovarském kraji. A že tento veřejnosti nepříliš známý zimní spáč je výjimečný nejen svou pozoruhodnou žravostí a roztomilým vzhledem, se dozvíte, když se do stránek Arniky začtete… Pozornému obyvateli Karlovarského kraje jistě neunikla nedávná stavební aktivita na železniční dráze Mariánské Lázně – Karlovy Vary. V jednom z článků Arniky můžete nahlédnout “pod pokličku” ochranářské práce při povolování a realizaci takovéto rozsáhlé stavby. Pro zájemce o drobná, ale zajímavá místa v naší krajině máme v tomto čísle hned několik tipů, ať už je to tajemný Čertův kámen, nově obnovený Barochův pramen, ponorné potoky u Horního Slavkova nebo téměř zapomenutá štola sv. Prokopa. Tradičně nechybí články o nových “objevech” a pozorováních druhů v našem kraji – vzácném migrantu orlu volavém, teplomilném modráskovi štírovníkovém nebo botanických zajímavostech na obnažovaném dně nádrže Skalka. Samozřejmě je připraven další díl seriálu „Udělali jsme pro přírodu“. Těší nás, že stále je o čem psát. Znamená to, že můžeme přírodě pomáhat. Tentokrát jde o obnovu remízů u Otročína. Toto je jen malé nahlédnutí do nového čísla časopisu Arnika. Více už najdete v jeho stránkách.

Sháníme stále příspěvky do našeho časopisu a hledáme nové přispěvatele. Pokud tedy máte zajímavý objev, zaznamenali jste aktuální událost v našem kraji či se věnujete nějakému tématu s přírodovědným, vlastivědným či historickým zaměřením, neváhejte nám svůj článek poslat. Arnika uveřejňuje původní, tedy dosud jinde nepublikované, příspěvky a výsledky vlastní výzkumné práce populárně naučnou formou. Více informací pro autory článků se dozvíte na webu www.casopis-arnika.cz.

Arnika_1-2018 Arnika_2-2018