Nahoru

Napříč Slavkovským lesem už pošesté

Napříč Slavkovským lesem už pošesté

8. listopad 2019

Oslavte svátek svobody pohybem v přírodě

V neděli 17. listopadu oslavte svátek svobody pohybem v přírodě se Správou CHKO Slavkovský les, která pořádá již šestý ročník celodenního pěšího výletu nejen za přírodovědnými krásami Slavkovského lesa. Sraz účastníků je v 9:30 u zpívající fontány na kolonádě v Mariánských Lázních. Průvodci jsou tradičně RNDr. Pavel Jaška, Ph. D. a Mgr. Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les.

“I v pozdním podzimu má Slavkovský les své kouzlo,” říká jedna z vedoucích exkurze, Jana Rolková, a dodává: “Během našeho celodenního skupinového výšlapu s trasou kolem 20 km projdeme krajinou lesů i luk, nahlédneme do hlubin Země a když nám počasí dovolí, spatříme malebné výhledy hýřící podzimními barvami. Nebudeme sledovat detaily jako na našich jiných exkurzích, ale naopak si užijeme pozorování přírodních a krajinářských celků”. Trasa vede z kolonády v Mariánských Lázních přes PR Žižkův vrch, Polom, PR Smraďoch, Farská kyselka, PR Vlček, PR Mokřady pod Vlčkem, obec Prameny, NPP Upolínová louka pod Křížky, PP Dominova skalka až do Bečova nad Teplou. Průvodce Pavel Jaška dále upřesňuje: “Při krátkých zastávkách na přírodovědně a krajinářsky nejzajímavějších místech se dozvíme o chráněných územích, minerálních pramenech nebo mokřadech světového významu, jimiž budeme procházet. Navštívíme pět přírodních rezervací a jednu národní přírodní památku. Během túry zdoláme značné převýšení a několikrát pokoříme nadmořskou výšku 800 m. Nejvyšším vrcholem ke zdolání je Vlčí kámen s nadmořskou výškou 883 m. Naším cílem je město Bečov nad Teplou, kde na závěr výletu v případě chuti navštívíme i některé z restauračních zařízení. Zpět se dopravíme vlakem z Bečova do Mariánských Lázní nebo do Karlových Varů, jež odsud jezdí zhruba jednou za dvě hodiny.”  

Účastníci by měli být vybavení vším potřebným pro celodenní výlet včetně jídla a pití. Nutná je vhodná terénní obuv a teplé oblečení. Lze též doporučit vzít si sebou mapu, pro případ dřívějšího návratu, nebo nutného oddělení od skupiny. Vzhledem k tomu, že se bude pravděpodobně docházet do Bečova za šera, je vhodné mít sebou také baterku. Pro větší náročnost nelze akci doporučit svátečním chodcům. Účast je na vlastní nebezpečí. Akce se koná za každého počasí.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu jste se mohli v průběhu celého roku zúčastnit mnoha výprav za poznáním přírody a krajiny západních Čech.