Nahoru

Pro 1. stupeň ZŠ

Cenu programů naleznete zde

Na křídlech ptáků

  1. – 5. tř. ZŠ, celoročně,  180 min, 35 dětí

Program věnovaný obyvatelum ptačí říše. Děti se seznámí s životem našich nejznámějších opeřenců. Zjisti zajímavosti o ptačím těle. Podivaji s ptaky do dalekých krajů a navštíví také zimní krmítko. Součástí programu je prohlídka expozice zaměřená na ptactvo ŽV.

Kůrovec za to nemůže I.

  1. – 5. tř. ZŠ / duben – září, 180 min, 35 dětí

Lesy na Vysočině nám mizí před očima. Co je příčinou? Děti prostřednictvím hry a zkoumání lesa vy­řeší tuto otázku. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá celý v terénu a koná se za každého počasí. Nutné oblečení a obutí do terénu.

Hmyzí rodina

  1. – 5. roč. ZŠ / duben – říjen, 180 minut, 40 žáků

Program probíhající v terénu je věnovaný bezobratlým, zvláště vodním organizmům, živáčkům na louce a v lese. Děti se seznámí s obyvateli rybníka, zjistí, kteří bezobratlí  se skrývají v tlejícím dřevě, v kmenech stromů, pod kůrou, v přezech nebo v trávě. Určují je podle klíčů, porovnávají a malují. Nechybí tvořivé aktivity a hry.

Bádáme v přírodě

  1. – 6. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 40 žáků

Badatelsky terénní program v terénu i interiéru zaměřený na zkoumání a pozorování jednotlivých slo­žek lesa, života u vody a na louce. Děti si ve skupinách stanoví hypotézu, kterou následnými pokusy vyvrátí či potvrdí. A na spo­lečném závěrečném sympoziu zhodnotí.

Lovci pokladů

  1. – 7. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 45 žáků

Převážně zeměpisný program zájemcům o pohyb v terénu. Využijeme při něm nejrůznější druhy map, naučíme se postupovat podle azimutu, zaběhneme si orienťák a pomocí GPS přístrojů vyhledáme v okolí schránky s pokladem. Program probíhá v okolí Samotína, Blatin a Drátenické skály. Doporuču­jeme sportovní oblečení a obuv. Sportovní program, místo srazu je v sedle nad obcí Blatiny u památní­ku Radka Jaroše.

Seznamte se: Divočina

  1. – 5. ročník ZŠ / říjen – duben, 120 minut, 45 žáků

Dokážeme ještě u nás najít opravdovou divočinu? Čím se divočina liší od dnešní přírody? Je divočina stejná ve dne a v noci ? Kam se poděla velká zvířata, která zde kdysi žila? Na to odpoví program Seznamte se divočina, který je propojený s expozicí domu přírody. 

Ten vánoční čas

  1. – 6. roč. ZŠ / listopad – prosinec, 180 minut, 45 žáků

Program zaměřený na tradiční horácké vánoce. Dělí se na tři části: adventní, štědrovečerní a betlém­skou. Nejprve si připomeneme tradiční postavy horáckého adventu. Potom připravíme vánoční tabuli a ochutnáme některé polozapomenuté pokrmy. Večeři doplníme vánočním čarováním a předpovídá­ním budoucnosti. Na závěr se proměníme ve figurky z Betléma a zahrajeme si známou vánoční udá­lost. Program probíhá v interiéru starého statku.

Jak to bylo o Velikonocích

  1. – 7. roč. ZŠ / březen – duben, 180 minut, 45 žáků

Převážně tvořivý a zážitkový program, v jehož průběhu si vyrobíme některé tradiční velikonoční před­měty, ale i novodobé připomínky jara, ochutnáme medové jidáše. Zamyslíme se nad významem Veli­konoc jako jarních svátků, nejen křesťanských ale i pohanských. Vyneseme Morenu a zahrajeme si hry, které dříve patřily k životu venkovských důtí. Program probíhá v interiéru statku a jeho okolí.

Dědečkovy včely a babiččiny bylinky

  1. – 6. roč. ZŠ / celoroční, 180 minut, 30 žáků

Program věnovaný typickým činnostem lidí na venkově: včelaření a bylinkářství. Děti se seznámí s pra­cí včelaře, života v úlu, s využitím včelích produktů a s významem včel pro přírodu. V další části pak s nejběžnějšími léčivými rostlinami, se způsobem jejich sběru, sušení a využití. V závěru se obě polo­viny propojí při vaření bylinkového čaje a ochutnávce medového pečiva. Program probíhá v interiéru i terénu.

 

FOTKY Z VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ