Nahoru

Články a fotogalerie

Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně

Pozdně srpnovým večerem nás provázeli Jan Dvořák a Jan Hrnčíř
Společnost nám dělali noční motýli a jiná havěť Suchého žlebu

Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně  Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně

Pobyt v krasu je krásný i za tmy. Srpnové noci bývají ještě docela teplé. Od hodiny osmé oba Janové chystají bílé záclony na kovové rámy. Rozjíždějí generátor a za chvíli elektrický proud propojuje obvody a rozsvěcuje žárovky a zářivky.

Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně  Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně

Když se v myšlenkách k motýlímu večeru vracím, připadá mi úsměvný rozdíl mezi pozorováním motýlů denních a nočních: za těmi denními jsme museli vloni běhat, ti noční k nám přilétali sami. Známe to všichni, můry létají za světlem.

Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně  Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně

Před Kateřinskou jeskyní jsou dvě stanoviště se silným světlem, za Kateřinským prstem
je ještě jedno se světlem slabým. Povídání o můrách a motýlech se pomalu mění v jejich pozorování. První okřídlení hosté přilétají. Úplné setmění 26. srpna přišlo po deváté hodině. Noc se vydařila. Motýlů byly stovky. Někdy se stane, že nepřiletí nic, přikyvují oba motýlkáři. Pro jistotu předchozí noc nalovili pár můr, aby je dnes vypustili. Některé jsou velmi přátelské a dají se i „pochovat“.

Pozorování nočních motýlů u Kateřinské jeskyně  Přástevník medvědí se nechal i pochovat

Poslední účastníci se rozcházejí po 23. hodině. Jan a Jan zůstávají. Pozorují často
až do rána. Různé druhy motýlů přilétají v různou noční dobu. Početnost populací se stanovuje obtížně, ale sledování výskytu jednotlivých druhů se daří. Ovšem ty nejvzácnější druhy jsou opravdu vidět jen vzácně, postřehli Janové. Jejich tříletý projekt na pozorování nočních motýlů v Moravském krasu bude mít jistě zajímavé výsledky.
Určitě si dáme s oběma společnou schůzku, nejlépe zase v přírodě Moravského krasu.

Chrostíci přiletěli na světlo jako jedni z prvních  Přástevník medvědí budil hodně zájmu

Výmluvnost fotografií nelze nahradit. I když jsou jen amatérské, nabízí krásu barev a tvarů těchto pro nás skrytě žijících tvorů zpestřujících temná noční období teplé části roku.
Když "postojíte" kurzorem na fotografii, objeví se popisek se jménem
příslušného krasavce či krasavice. :) 

Text: Katka Jelínková

Konzulace a určování druhů: Jan Hrnčíř 

Fotografie: DPMK, Petr Jelínek, Filip Chalupka

Běločárník bukový (Campaea margaritaria), čeleď píďalkovití (Geometridae)  Přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria), čeleď přástevníkovití (Arctiidae), evropsky významný druh

Přástevník medvědí (Arctia caja), čeleď přástevníkovití (Arctiidae)  Cípokřídlec šťovíkový (Timandra comae), čeleď píďalkovití (Geometridae)

Zubočárník olivový (Colostygia olivata), čeleď píďalkovití (Geometridae)  Zejkovec dubový (Ennomos erosaria), čeleď píďalkovití (Geometridae)

Tmavoskvrnáč jedlový (Pungeleria capreolaria), čeleď píďalkovití (Geometridae), lokální druh horských a podhorských jehličnatých lesů  Zavíječ kopřivový (Pleuroptya ruralis), čeleď zavíječovití (Pyralidae).

Osenice žlutoskvrnná (Xestia xanthographa), čeleď můrovití (Noctuidae).  Osenice prvosenková (Noctua comes), čeleď můrovití (Noctuidae).

Blýskavka travní (Thalpophila matura), čeleď můrovití (Noctuidae).  Nahoře i dole Kosočárnice javorová (Cosmia trapezina),čeleď můrovití (Noctuidae), dravé housenky napadají housenky jiných motýlů, včetně vlastních

Nahoře Kropenatec jetelový (Chiasmia clathrata), čeleď píďalkovití (Geometridae), dole Zavíječ kopřivový (Pleuroptya ruralis), čeleď zavíječovití (Pyralidae)  Nahoře Kosočárnice javorová (Cosmia trapezina), čeleď můrovití (Noctuidae), dole Zubočárník olivový (Colostygia olivata), čeleď píďalkovití (Geometridae)

Pestroskvrnka zimolezová (Mniotype satura), čeleď můrovití (Noctuidae).  Přástevník medvědí (Arctia caja), čeleď přástevníkovití (Arctiidae)