Nahoru

Vítejme zpěváčky v Mariánských Lázních

Vítejme zpěváčky v Mariánských Lázních

18. duben 2019

První máj lásky čas, ptačí zval ku lásce hlas.

Ve středu 1. května 2019 od 8:00 přivítáme společně ptačí zpěváky v našich parcích a zahradách. Jako tradičně s námi můžete oslavit první máj vítáním ptačího zpěvu v Mariánských Lázních, které se koná u kolonády Ferdinandova pramene pod vedením ornitologa Správy CHKO Slavkovský les RNDr. Pavla Jašky, Ph. D. a Mgr. Pavly Tájkové z ČSOP Kladská.

Nenáročná vycházka zaměřená na poznávání ptačích hlasů v jarním období je doplněna ukázkou odchytu živých pěvců do sítí a jejich kroužkováním. Dozvíte se množství zajímavostí o životě našich ptačích sousedů. Odchycené ptáky si budete moci prohlédnout zblízka a vypustit si je přímo z ruky. Průvodce Pavel Jaška doplňuje: “Když budeme mít štěstí polapíme třeba jednoho z našich nejmenších pěvců králíčka obecného. Tento drobounký velmi pohyblivý ptáček, dekorativně zbarvený s typicky živě oranžovou čepičkou na hlavě, ač poměrně běžný v našem parku, je těžko zachytitelný pohledem v korunách stromů, zato ho určitě nepřeslechnete. Mnoho z nás určitě zná od vidění rehka zahradního, ptáka velikosti vrabce, který si často staví hnízdo v dutinách budov. Ale málokdo má možnost si ho prohlédnout přímo v ruce. Poměrně často se nám podaří chytit i budníčka menšího, zcela nenápadného malého zeleného pěvce, jehož jednotvárný hlas lze slyšet téměř po celý rok. Někdy nám do sítě zabloudí také střízlík obecný. Jak napovídá jeho jméno – ptáček nevelkého vzrůstu, tedy velikosti asi vlašského ořechu, je velice čilý, neposedný a na svou velikost neobyčejně hlučný.”

Pojďte společně s námi zahájit prvomájové oslavy ptačím zpěvem. Uvidíte, jaké bohaté druhové spektrum ukrývají mariánskolázeňské parky. Dalekohled a dobrá nálada jsou vítány. Konec akce je odhadován do 11 hodiny dopolední.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete letos v průběhu roku těšit na téměř 100 výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.