Nahoru

Přelom září a října ve znamení netopýra

Přelom září a října ve znamení netopýra

21. srpen 2018

Netopýří noci ve Slavkovském lese

Poslední prádninový víkend si můžete i se svými dětmi zpestřit návštěvou tradiční akce pořádané Správou CHKO Slavkovský les. V pátek 31. srpna a především v sobotu 1. září se můžete hned dvě noci za sebou setkat tváří v tvář s tajemnými nočními tvory, netopýry, v rámci „Mezinárodní noci pro netopýry“. Tato putovní akce v našem regionu přibližuje lidem život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců. V pátek od 20:00 se koná již opakovaně odchyt netopýrů u jedné z nejvýznamnějších netopýřích lokalit v západních Čechách, u středověkého dolu Jeroným. V sobotu od 19:00 si pak přijdou na své také děti, Netopýří noc na zámku Kynžvart je totiž pořádaná s bohatým doprovodným programem s netopýří tématikou.

V pátek 31. srpna začíná netopýří noc u dolu Jeroným od 20:00. Dorazit ale můžete už dříve a prohlédnout si podzemí unikátního středověkého důlního díla Jeroným. Michael Rund ze sokolovského muzea dodává: „Jsme připraveni na prohlídky po celé odpoledne až do večerních hodin. Vstup je vždy maximálně po 10 osobách ve skupině.“ Důl Jeroným najdete mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku a dopravíte se sem nejlépe vlastním automobilem (možnost parkování). „Páteční program bude kratší.“, říká jeden z organizátorů Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les a doplňuje: „Od 20 hodiny nás navnadí přednáška o neobyčejném životě netopýrů. Zhruba po 21 hodině očekáváme, že ukážeme již první odchycené netopýry, chytat se ale bude po celou noc až do brzkých ranních hodin. Přestože úspěšnost odchytu závisí do značné míry na počasí, akce se bude konat za každého počasí. Nezapomeňte vzít si proto sebou baterku a teplé oblečení.“ Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky zvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto ohrožených létajících savců.

Sobotní netopýří noc 1. září začíná již od 19:00 na zámku Kynžvart. Parkování bude možné přímo u zámku na zdejším parkovišti. Pro děti bude od 19:00 připraven doprovodný program a budou si moci zahrát a zasoutěžit při aktivitách s netopýří tématikou. Pro účastníky těchto soutěží i dětských her budou přichystány originální netopýří ceny (vyhodnocení a rozdání cen bude v závěru večera před 21. hodinou). Celý večer si budete moci prohlédnout fotografickou výstavu Ivana Kletečky a Přemysla Tájka „Za netopýry do tajemného podzemí Karlovarského kraje“ a výstavu o životě netopýrů. Od 20:15 program doplní poutavá přednáška Přemysla Tájka o biologii a životních zvycích tajemných netopýrů. Před přednáškou zhruba od 19:30 se budete moci zúčastnit praktických ukázek sledování netopýrů a zaposlouchat se do našemu uchu nezachytitelných signálů komunikace netopýrů díky zvukovému detektoru. Přemysl Tájek, jeden z organizátorů, k tomu dodává: „S pomocí speciálního ultrazvukového detektoru nahlédneme do světa lidskému uchu neslyšitelných signálů, kterými se tito noční tvorové dorozumívají.“ V druhé části, kdy program netopýří noci vyvrcholí po 21. hodině, si budete moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí a uvidíte jejich kroužkování a opětovné vypuštění do přírody.

Přijďte se seznámit se sympatickými nočními tvory, kteří jsou možná i vašimi nejbližšími sousedy. A nezapomeňte vzít si sebou baterku a teplé oblečení. Vstup na obě netopýří noci je zdarma (kromě vstupu do podzemí dolu Jeroným). Sobotní akce se koná za každého počasí. Změna programu je vyhrazena.

Na přátelské setkání s netopýry (a nejen s nimi) a symbolické rozloučení s letními prázdninami vás co nejsrdečněji zvou pořadatelé akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Kladská, Národní památkový ústav, Zámek Kynžvart, Muzeum Sokolov, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Dalšími partnery akce jsou Karlovarský kraj a portál Živý kraj. Pořádáno v rámci programu ČSOP “Ochrana biodiverzity”, podpořeného generálními partnery Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Lesy ČR, s. p.