Nahoru

Poslední dubnové soboty s probouzející se jarní přírodou

Poslední dubnové soboty s probouzející se jarní přírodou

12. duben 2018

Znáte rostliny, které kvetou brzy na jaře? Pokud ne, pojďte je s námi najít...

Na konci dubna se slaví mezinárodní Den Země a Správa CHKO Slavkovský les pořádá k této příležitosti poslední dvě dubnové soboty 21. 4. a 28. 4. přírodovědné vycházky pro veřejnost. Letošní jaro si tak můžeme zpestřit představením jeho prvních rozkvetlých poslů.  

V sobotu 21. dubna 2018 začíná exkurze na vlakovém nádraží v Lázních Kynžvart, kde je místo srazu účastníků v 9:25. Sem můžeme pohodlně dojet třeba vlakem z Mariánských Lázní v 9:18. Z vlakového nádraží povede trasa po žluté turistické kolem přírodní památky Kynžvartský kámen a dále přes centrum Lázní Kynžvart až na výškový vrchol vycházky - Kynžvartský hrad, ležící v nadmořské výšce 824 m n. m. Odtud půjdeme rozsáhlými lesními porosty v I. zóně CHKO po lesní cestě zpět přes Kynžvart do zachovalých bučin v přírodní rezervaci Holina, kde uvidíme bující jarní aspekt listnatého lesa. Závěr trasy si užijeme historickou Smetanovou alejí až do Mariánských Lázní. Trasa s délkou zhruba 13 km je středně náročná s místy výraznějším převýšením. Průvodkyní vycházky bude Lucie Stehlíková ze Správy CHKO Slavkovský les, která dodává: „Projdeme zachovalými lesními komplexy smíšených lesů, bučin a smrčin táhnoucí se v okolí Kynžvartu až do Mariánských Lázní. Místy bude terén podmáčený. Je proto nutné se obléci vhodně do terénu podle aktuálního počasí a nezapomenout na voděodolnou obuv.“

Poslední sobotu v měsíci 28. dubna 2018 můžeme vyrazit na další botanickou vycházku, tentokrát do okolí Kadaně. Sraz účastníků je v 9:30 v Suchém Dole pod kapličkou (50°22'24''N, 13°13'12''E), kam se lze dostat z Kadaně a Klášterce nad Ohří pouze individuální dopravou. Na místě srazu je možnost parkování, avšak omezená na cca 8 až 10 aut. Odtud se vydáme s průvodcem Radkem Fišerem ze Správy CHKO Slavkovský les do národní přírodní památky Rašovické skály. Radek Fišer dále přibližuje: “Projdeme si malebnou částí rozkvétajících Doupovských hor a snad uvidíme i několik botanických klenotů zdejšího kraje. Po náročnějším stoupání přes skály a místy prudký svah nás odmění pohled z jedné z nejkrásnějších vyhlídek Středního Poohří dolů do kraje.” Délka trasy bude podle vývoje počasí a zájmu účastníků 5 až 10 km. Exkurze se koná za každého počasí, proto doporučujeme sebou vzít vhodnou obuv a oblečení do terénu.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete letos těšit na více než 80 výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.