Nahoru

Konec prázdnin ve znamení netopýrů

Konec prázdnin ve znamení netopýrů

5. září 2018

Netopýři přilákali přes 300 zájemců o přírodu

Poslední dny prázdnin se mohli zájemci o přírodu našeho kraje z blízka seznámit s netopýry. V pátek 31. srpna se uskutečnila „netopýří noc“ u dolu Jeroným v severní části Slavkovského lesa, v sobotu 1. září pak na zámku Kynžvart.

U dolu Jeroným si mohli návštěvníci zblízka prohlédnout hned šest druhů netopýrů – netopýra velkého, vodního, ušatého, řasnatého, rezavého a hvízdavého. Odborníci zabývající se výzkumem těchto létajících savců je zde u vletů do podzemí každoročně monitorují od roku 2009. Od roku 2014, kdy je u dolu v provozu návštěvnické centrum, pak má možnost účastnit se odchytů i veřejnost. Letos na akci zavítalo přes stovku zájemců. „Využíváme zde tzv. netopýřího rojení, tedy vlastně jakéhosi sletu netopýrů, kteří sem v tuto roční dobu přilétají často i z mnohakilometrových vzdáleností. Samci se tady potkávají se samicemi a probíhají tu jejich vzdušné námluvy. U vletů do podzemí využíváme jejich nepozornosti a chytáme je do nastražených nárazových sítí“, říká Mgr. Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les. „Odchycení netopýři jsou zde již řadu let označováni kroužky a opět vypouštěni. Při zpětných nálezech označených jedinců se tak dozvídáme řadu důležitých poznatků o životě těchto stále velmi tajuplných nočních tvorů.“

Během sobotní netopýří noci na zámku Kynžvart byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Přes dvě stovky zájemců z řad široké veřejnosti se mohli zapojit do „netopýřího znalostního kvízu“ a vyhrát řadu zajímavých cen. Nejmenší návštěvníci si mohli vyzkoušet hry s netopýří tématikou. Nemohla samozřejmě chybět přednáška a film o těchto nočních letcích. Veřejnosti byly v rámci netopýří noci výjimečně zpřístupněny i staré a dnes již dlouhodobě nevyužívané pivovarské sklepy zámku, jedno z nejdéle sledovaných netopýřích zimovišť ve Slavkovském lese. „Pravidelně zde přečkávají zimu dva druhy netopýrů – netopýr velký a netopýr ušatý. V posledních letech tu také pravidelně zimuje 1 nebo 2 samice z letní netopýří kolonie u Konstantinových Lázní. Víme to díky kroužkům, které jsme jim v této mateřské kolonii nasadili v roce 2010“, doplňuje Přemysl Tájek. Odchyt netopýrů v Kynžvartě byl zaměřen na netopýry lovící nad rybníky v zámeckém parku. Sítím se však netopýři bravurně vyhýbali, jak mohli zájemci sledovat při detektoringu – tedy poslechu netopýřích hlasů, které do zvuků slyšitelných lidskému uchu převádí tzv. netopýří detektor. I přesto nakonec měli návštěvníci možnost prohlédnout si zblízka živé netopýry. Organizátoři tentokrát ukázali několik exemplářů netopýrů hvízdavých, kteří jsou u nás jedním z nejmenších netopýřích druhů.

Přístup do pivovarských sklepů v Kynžvartě by měl být v příštích několika letech díky Národnímu památkovému ústavu zrekonstruován, a to tak, aby zde byl i nadále netopýrům umožněn klidný zimní spánek. Opatření je součástí přeshraničního projektu "Podpora biodiverzity netopýrů v bavorsko-českém pohraničí". Hlavním cílem projektu budou investiční opatření na šetrných opravách podzemních prostor, kde zimují netopýři, a to v bavorském Wunsiedelu, na hradě Bečov a u zámku v Kynžvartě.

Poslední podobnou akcí v Karlovarském kraji bude letos netopýří noc v Královské mincovně Jáchymov, která se koná v pátek 7. září od 19:00 hodin.

Na přátelské setkání s netopýry (a nejen s nimi) a symbolické rozloučení s letními prázdninami vás co nejsrdečněji pozvali pořadatelé akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Kladská, Národní památkový ústav, Zámek Kynžvart, Muzeum Sokolov, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Dalšími partnery akce jsou Karlovarský kraj a portál Živý kraj. Pořádáno v rámci programu ČSOP “Ochrana biodiverzity”, podpořeného generálními partnery Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Lesy ČR, s. p.